Finansijski lideri G20 blizu dogovora: Dva biliona dolara "ubrizgati" u svjetsku ekonomiju

Finansijski lideri G20 sastavili su i listu od skoro hiljadu mjera koje bi trebalo da podstaknu rast svjetske ekonomije za 1,8 procentnih poena do 2018. godine, blizu ranije zacrtanog cilja od dva procentna poena
0 komentar(a)
Finansijski lideri G20, Foto: Reuters
Finansijski lideri G20, Foto: Reuters
Ažurirano: 22.09.2014. 08:18h

Finansijski lideri Grupe 20 najrazvijenijih zemalja (G20) blizu su dogovora o ubrizgavanju novih dva biliona američkih dolara u svjetsku ekonomiju, što bi moglo da stvori milione novih radnih mjesta i podstakne rast globalne privrede za 1,8 procentnih poena narednih godina.

Na sastanku u gradu Kernsu u Australiji ministri finansija i bankari G20 proglasili su u nedjelju napredak u nastojanjima da ojačaju svjetski finansijski sistem i zatvore poreske rupe koje koriste multinacionalne kompanije kako bi izbjegle plaćanje poreza, prenosi SEEbiz.

"Odlučni smo podstaći rast, a sve zemlje su spremne da koriste sve makroekonomske poluge, monetarnu i fiskalnu politiku, kao i strukturne reforme, kako bi to ostvarile", kazao je australijski ministar finansija Džo Hoki.

Finansijski lideri G20 sastavili su i listu od skoro hiljadu mjera koje bi trebalo da podstaknu rast svjetske ekonomije za 1,8 procentnih poena do 2018. godine, blizu ranije zacrtanog cilja od dva procentna poena.

Te bi mjere službeno trebalo da potvrde lideri G20 na sastanku u novembru.

U nizu izlaganja na skupu najviše je isticana zabrinutost zbog stagnacije evropske privrede, zbog čega rastu rizici i od usporavanja rasta ostalih najvećih svjetskih ekonomija.

"Brine me što se napori za podsticanje potražnje predugo odlažu. Evropskoj ekonomiji potrebno je više vjetra u jedra", kazao je američki ministar finansija Džek Lu.

I u izlaganjima nekih drugih ministara finansija Njemačka je bila pod pritiskom da odustane od insistiranja na mjerama budžetske štednje u eurozoni, kako bi se ekonomija tog bloka mogla pdoržati većom državnom potrošnjom i smanjenjem poreza.

Bonus video: