Fukušima ipak nije novi Černobilj

Premijer Japana je na konferenciji za novinare kazao da se curenje radioaktivnog materijala smanjuje.
54 pregleda 0 komentar(a)
japan, Foto: Rojters
japan, Foto: Rojters
Ažurirano: 12.04.2011. 20:30h

Nakon što je nivo opasnosti od radijacije u Japanu podignut na najviši nivo, premijer Naoto Kan je izjavio da se kriza polako stabilizuje i da se zemlja sada mora usredsrediti na saniranje štete nastale zbog razornog zemljotresa i cunamija koji su prije mjesec dana pogodili sjeveroistočnu obalu zemlje.

Kan se obratio kratko nakon što su objavljeni podaci da je iz oštećene nuklearne elektrane Fukušima Daiči iscurilo više radioaktivnog materijala nego što se u početku mislilo.

„To nije ni blizu proglašenog nivoa. Černobilj je bio užasan – reaktor je eksplodirao, a nije bilo sistema za sprečavanje curenja, tako da su se našli u bezizlaznoj situaciji“, objasnio je specijalista za nuklearnu industriju Marej Dženeks

Preveličavanje krize?

Portparol kompanije Tokio elektrik pauer Co (TEPCO) koja je operater nuklearke, čak je nagovijestio da bi situacija na kraju mogla biti i gora od one u Černobilju, prenio je BBC.

Međutim, čini se da ovo mišljenje ne dijeli većina zvaničnika – kako zagovarača nuklearne energije, tako i onih koji su kritikovali upotrebu nuklearne energije.

Hidehiko Nišijama, zamjenik generalnog direktora Agencije za nuklearnu i industrijsku bezbjednost (NISA), kazao je da je odluka da se nivo opasnosti podigne sa 5 na 7 zasnovana na ukupnoj količini oslobođene radijacije, prenio je Rojters.

Ranije je NISA saopštila da količina radijacije oslobođene u atmosferu iz nuklearke u Fukušimi iznosi oko 10% od količine oslobođene u Černobilju.

Ukupna količina oslobođenog radioaktivnog materijala je jedan od kriterijuma za klasifikovanje ozbiljnosti nuklearnog incidenta prema Međunarodnoj skali za nuklearne i radiološke događaje (INES).

Kako je naveo portparol vlade, Jukio Edano, nakon zemljotresa nije zabilježen ni jedan smrtni slučaj zbog posljedica radijacije, a manji zdravstveni problemi zbog izloženosti zračenju registrovani su samo kod 21 radnika nuklearne elektrane.

Nekoliko stručnjaka je navelo da se novim nivoom opasnosti preuveličava ozbiljnost krize.

Premijer: Situacija se stabilizuje

„Klasifikacija sedmog stepena znači da postoji radioaktivno curenje u širu okolinu; i mada će to biti interpretirano kao da je 'isto kao u Černobilju', to nije isto“, kazao je za BBC Pedi Regan, profesor fizike na britanskom univerzitetu Sarej.

„Količina oslobođene radijacije je dosta niža, a i način na koji je oslobođena je veoma različit.“

„To uopšte ne znači da je situacija danas gora od jučerašnje, to samo znači da je cjelokupni događaj gori nego što se u početku mislilo“, rekao je nuklearni ekspert Džon Prajs, bivši član policijske jedinice za bezbjednost pri Nacionalnoj nuklearnoj korporaciji Ujedinjenog Kraljevstva.

„To nije ni blizu proglašenog nivoa. Černobilj je bio užasan – reaktor je eksplodirao, a nije bilo sistema za sprečavanje curenja, tako da su se našli u bezizlaznoj situaciji“, objasnio je specijalista za nuklearnu industriju Marej Dženeks profesor na univerzitetu San Diego u Kaliforniji.

„U Japanu zaštitni zid oko reaktora izdržava, a jedina stvar koja je oštećena je bazen sa gorivom koji se zapalio.“

Premijer Japana je na konferenciji za novinare kazao da se curenje radioaktivnog materijala smanjuje.

„Situacija u Fukušimi Daiči se polako stabilizuje, korak po korak, a emisija radioaktivnih supstanci je u opadajućem trendu“, kazao je Kan.

„Prošao je mjesec. Treba da preduzmemo korake ka obnovi i rekonstrukciji.“

On je kazao da je dao instrukcije panelu za rekonstrukciju da do juna naprave plan.

Bonus video: