Gadafi krio oružje u ambasadama širom svijeta

Činjenica da su Gadafijevi zvaničnici držali oružje u ambasadama ukazuje da je i dalje pravio zavjere za ubistva u inostranstvu, čak i pošto se odrekao nasilja 1990-ih
0 komentar(a)
Gadafi, Foto: Beta/AP
Gadafi, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 08.03.2012. 20:55h

Pištolji, granate i materijal za proizvodnju bombi prebacivani su korištenjem diplomatskog prtljaga. Možda je bilo planirano da se upotrijebi za atentate na libijske disidente u inostranstvu, ili za operacije protiv država u kojima se nalaze ambasade, objavio je Rojters.

Obim te šeme sada prvi put izbija na vidjelo kada rukovodstvo, postavljeno tokom prošlogodišnje pobune protiv Gadafija, preuzima kontrolu nad ambasadama i pronalazi oružje, rekao je zamjenik libijskog ministra spoljnih poslova Muhamed Abdul Aziz.

Gadafijevi zvaničnici su prebacivali oružje u „mnoge države. U Afriku, Aziju, Evropu. Ne samo u dvije ili tri države,“ rekao je Abdul Aziz u intervjuu za Rojters.

Činjenica da su Gadafijevi zvaničnici držali oružje u libijskim ambasadama i prošle godine ukazuje da je i dalje pravio zavjere za ubistva u inostranstvu, čak i nakon što se odrekao nasilja 1990-ih, a zapadne države ponovo uspostavile diplomatske odnose.

U proteklih šest mjeseci, pošto su Gadafijevi lojalisti izgubili kontrolu nad stranim ambasadama, prijavljeno je da je otkriveno oružje u misijama u prijestonicama Grčke, Egipta i Maroka, piše Rojters.

Lokalni mediji su objavili da je u Atini u februaru pronađeno, između ostalog, 30 pištolja, dvije automatske puške, 15 kg plastičnog eksploziva, detonatori, dvije ručne granate, prigušivači i oprema za prisluškivanje.

Zamjenik šefa diplomatije je rekao da je ono što je do sada otkriveno samo vrh ledenog brijega, iako nije mogao da da spisak država gdje su se u libijskim ambasadam nalazile zalihe oružja.

Kazao je da ne vjeruje da je oružje nađeno u misiji u Sjedinjenm Država, ali da je otkriveno u ambasadama u državama Evropske unije pored Grčke, kao i na drugim kontinentima.

„Našli smo raznovrsno oružje. Pištolje, ručne granate, hemijski materijal...za proizvodnju određenih tipova ručnih granata, to nije hemijsko oružje, to je hemijski materijal,“ rekao je Abdul Aziz Rojtersu.

Skoro je nemoguće spriječiti strane ambasade da skrivaju oružje

Pregovori o predaji naoružanja Abdul Aziz je rekao da libijske ambasade koje su otkrile oružje u svojim prostorijama pregovaraju sa vladama država domaćina da im predaju oružje ili da ga vrate u Libiju legalnim putem.

Prema Ženevskoj konvenciji, međunarodni sporazum koji se odnosi na diplomatske misije, vlade imaju malo prostora da spriječe strane ambasade da skrivaju oružje. Država domaćin nema pravo da pretražuje prostorije ambasade. Sporazum nalaže da roba koja se diplomatskom poštom šalje u ambasadu i iz nje mora sadržati samo dokumenta ili stvari za zvaničnu upotrebu, ali se paketi ne mogu pretresati i zadržavati.

Bonus video: