Gadafijevi jugoslovenski prijatelji

U godinama rata u Jugoslaviji, Gadafi je bio nepokolebljivo odan tadašnjem srpskom lideru Slobodanu Miloševiću.
93 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 01.03.2011. 20:55h

Balkanska štampa i neumorni korisnici Fejsbuka se ovih dana zabavljaju pronalaženjem slika libijskog lidera Moamera Gadafija s bivšim liderima Hrvatske i Bosne, Stjepanom Mesićem i Harisom Silajdžicem, aktuelnim srpskim predsjednikom Borisom Tadićem i novoizabranim predsjednikom Kosova Bedžetom Pacolijem.

Zemlje bivše Jugoslavije imaju duge, čak prisne odnose s Gadafijem. On je na vlasti toliko dugo da je među slikama objavljenim u štampi i njegova slika s Titom, koji je umro 1980. godine, piše list „Ekonomist“.

Balkanska štampa je plasirala priče o Gadafijevoj drugoj ženi Sofiji (sada Safiji) Farkaš, bosanskoj Hrvatici iz Mostara.Njen najstariji sin je Saif al-Islam, Gadafijev nasljednik, čiji je prošlonedeljni televizijski govor o „rijekama krvi” bio prvi, značajniji Gadafijev odgovor na pobune u Libiji.

Odan Srbiji

U godinama rata u Jugoslaviji, Gadafi je bio nepokolebljivo odan tadašnjem srpskom lideru Slobodanu Miloševiću. On je čak bio uz pravoslavne Srbe protiv bosanskih i kosovskih muslimana.Odnosi Srbije i Libije su ostali snažni. Zapravo, toliko snažni da je srpski ministar odbrane Dragan Šutanovac bio primoran da kao „totalnu glupost“ opiše navode da su srpski vojni avioni bombardovali demonstrante koji su protestovali protiv Gadafija.Između Libije i zemalja bivše Jugoslavija postoje i snažne poslovne veza. Zemlje iz regiona su u proteklih nekoliko godina pokušavale da prošire poslovne aktivnosti u Libiji i drugim sjevernoafirčkim zemljama koristeći hladnoratovske veze iz Pokreta nesvrstanih.Srbija je zainteresovana za prodaju oružja i izgradnju vojnih fabrika i bolnica u regionu. Bosanci su u građevinarstvu, rade za velike kompanije poput Energoinvesta i Hidrogradnje. U oktobru je zabilježeno da u Libiji radi devet hrvatskih preduzeca u kojima je zaposleno 500 radnika.

"Ispalio" Kosovare

Ali nemaju svi koristi od toga. Balkan se prošle godine rugao Pacoliju, kada je poveo veliku grupu Kosovara u Libiju u nastojanju da ubijedi Gadafija da napusti prosrpski stav i prizna Kosovo.

U jednom trenutku cijela stranka je odletjela usred pustinje da se sretne s libijskim vodom. Po dolasku, Gadafi im je naredio da igraju i pjevaju.Kada su iscrpli repertoar, njegov pomoćnik im je prigovorio. Na kraju im je dobri pukovnik rekao da mogu prestati, prije nego što ih je pustio sa riječima koje se svode na to da on nikada nece priznati Kosovo sve dok njihovi lideri budu američke marionete.Time su poniženi Kosovari otišli kući.Šta god da se dogodi u Libiji, hrvatski tur-operateri mogu biti zadovoljni. Oni ocjenjuju da će desetine hiljada turista sada, umjesto nesigurnog odmora u Egiptu i Tunisu, izabrati bezbjedan odmor na hrvatskim plažama.

Sa Vujanovićem srdačno i poslovno

Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović se sreo sa Gadafijem i to prilikom proslave 40-godišnjice islamske revolucije u februaru 2009.

Vujanović je Gadafja u Tripoliju posjetio i 2003. godine kada je prema Protokolu o saradnji ugovorio sa libijskim vođom transport vode iz Skadarskog jezera za Tripoli, odakle bi zauzvrat stizala adekvatna količina nafte.

Projekat je ostao mrtvo slovo na papiru.

Beogradski mediji tada su optuživali Vujanovića da je navodno iz zajedničke istorijske riznice darovao pukovnika Gadafija jednom od Titovih uniformi.

Bonus video: