Gdje je Savjet bezbjednosti sad da osudi akcije britanske vlasti?

„Da se jedan posto od ovoga desilo u nekoj zemlji koja se protivi Zapadu, vikali bi dok ne ostanu bez glasa“
0 komentar(a)
Ahmadinedžad, Foto: Wikipedia
Ahmadinedžad, Foto: Wikipedia
Ažurirano: 10.08.2011. 19:39h

Iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad je oštro osudio „divljački“ obračun britanske policije sa mladim demonstrantima, dok je režim libijskog lidera Moamera Gadafija poručio da zbog nereda britanski premijer Dejvid Kameron mora da podnese ostavku jer je „izgubio legitimitet“.

Iranski predsjednik je pozvao Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija da preduzme akciju povodom nereda u Britaniji, tvrdeći da je reakcija toga tijela na ovakve događaje licemjerna, prenio je Rojters.

Ahmadinedžad, čija se vlada nalazi pod međunarodnim sankcijama zbog kontroverznog nuklearnom programa i koja je bila izložena kritikama Britanije i drugih zapadnih zemalja zbog svog odnosa prema demonstrantima i disidentima, takođe je pozvao britanske zvaničnike da saslušaju zahtjeve svog naroda.

„Zašto se Savjet bezbjednosti UN ne oglašava?“

„UN ćute. Organizacije za zaštitu ljudskih prava ćute“, kazao je iranski predsjednik. „Da se jedan posto od ovoga desilo u nekoj zemlji koja se protivi Zapadu, vikali bi dok ne ostanu bez glasa.“

„Zašto se Savjet bezbjednosti UN ne oglašava?“, kazao je Ahmadinedžad dovodeći u pitanje volju tog tijela sa preduzme akciju usmjerenu ka jednoj od svojih pet stalnih članica sa pravom veta.

Ispostavilo se da su Ahmedinedžadovi komentari direktan odgovor Britaniji koja je podržala opozicioni pokret tokom postizbornih nemira u Iranu 2009.

Iranci hoće da nadgledaju situaciju

Iranski državni mediji su nemire u Britaniji iskoristili kao priliku za revanš nazivajući tamošnje nasilje „građanskim ratom“.

Tvrdolinijaši iz iranskog parlamenta su pozvali London da dozvoli iranskoj delegaciji za zaštitu ljudskih prava da nadgleda situaciju u Britaniji.

Ahmadinedžad je naglasio da britansko rukovodstvo treba da „promijeni stav, da promijeni način upravljanja i da se pozabavi sopstvenim narodom umjesto što se miješa u tuđe poslove“, što se odnosilo na ulogu te zemlje u Avganistanu, Iraku i njihovom učešću u NATO napadima na Libiju.

Iranski državni mediji su nemire u Britaniji iskoristili kao priliku za revanš nazivajući tamošnje nasilje „građanskim ratom“

Libijske vlasti su poručile da „Kameron i njegova vlada moraju da odu poslije narodne pobune protiv njih i žestokih represivnih mjera policije protiv mirnih demonstranata“.

Zamjenik ministra spoljnih poslova Libije Kaled kaim je kazao da su „Kameron i njegova vlada izgubili sav legitimitet“, javila je libijska agencija Džana, a prenio AFP.

„Ove demonstracije pokazuju da britanski narod odbacuje vladu koja pokušava da se nametne silom“, kazao je libijski diplomata i pozvao SB UN da „ne sjedi skrštenih ruku pred flagrantnim kršenjem prava britanskog naroda“.

Bonus video: