Iran razvija nove načine za proizvodnju nuklearnog oružja

Inspektori iz Međunarodne agencije za atomsku energiju već godinu i po nemaju pristup ovom dobro čuvanom postrojenju
4 komentar(a)
Ažurirano: 27.02.2013. 11:44h

Iran je pronašao drugi način za proizvodnju nuklearnog oružja, i to osposobljavanjem postrojenja koje bi moglo da proizvede uranijum, pokazuju satelitski snimci.

Snimci pokazuju oblak pare iznad fabrike za proizvodnju teške vode Arak, piše britanski Telegraf. Teška voda je neophodna za funkcionisanje nuklearnog reaktora koji proizvodi uranijum, a uranijum se može iskoristiti za pravljenje bombe.

Inspektori iz Međunarodne agencije za atomsku energiju već godinu i po nemaju pristup ovom dobro čuvanom postrojenju, koje se nalazi 240 kilometara jugozapadno od Teherana.

Ovi detalji se pojavljuju u jeku pregovora između Teherana i najmoćnijih zemalja svijeta o nuklearnim ambicijama Irana, čiji zvaničnici tvrde da se nuklearna postrojenja koriste isključivo u mirnodopske svrhe. Ipak, Zapad strahuje da Teheran pokušava da proizvede nuklearno oružje.

Iranska bomba bi omogućila vlastima da se usprotive zahtjevima Zapada i prošire svoj uticaj na Bliskom istoku. Izrael strahuje da bi iransko nuklearno naoružanje predstavljalo smrtnu prijetnju, te da bi ohrabrilo dalje napade militanata Hezbolaha na njegovoj teritoriji.

Zapadne obavještajne službe su pokušavale da sabotiraju iranski nuklearni program, dok se neki izraelski političari zalažu i za radikalnije rješenje - uništavanje nuklearnih postrojenja u Iranu putem vazdušnog napada.

Satelitski snimci pokazuju brojne protiv-avionske rakete i artiljerijske sisteme u okolini fabrike, više nego pored bilo kojeg drugog poznatog nuklearnog postrojenja u zemlji.

Fabrika bi mogla da proizvede oko 9 kilograma plutonijuma godišnje, što bi bila dovoljna količina za dvije nuklearne bojeve glave

Sjeverna Koreja je uspješno razvila tu tehnologiju, a neki analitičari upozoravaju da bi i Iran mogao to da učini. Bivši zvaničnik američkog Stejt departmenta Mark Ficpatrik kaže da bi Arak mogao biti jedan od povoda za napad na Iran.

On ističe da iranski režim može da preuzme potrebnu tehnologiju od Sjeverne Koreje. "Tada bi opcija vojnog napada na reaktor mogla da uzrokuje velike komplikacije, jer bi se radijacija proširila", upozorava Ficpatrik.

Procjene Međunarodne agencije za atomsku energiju takođe ukazuju na to da postrojenje Arak aktivno proizvodi tešku vodu. Američki Institut za nauku i međunarodnu bezbjednost procjenjuje da bi fabrika mogla da proizvede oko 9 kilograma plutonijuma godišnje, što bi bila dovoljna količina za dvije nuklearne bojeve glave.

Galerija

Bonus video: