Iran zabranio Budu: Zaplijenjene sve statue iz prodavnica

Pojedini islamisti ne podržavaju proizvodnju bilo kakvih statua, jer na njih gledaju kao na način promovisanja idola
3 komentar(a)
Buda, Foto: Shutterstock.com
Buda, Foto: Shutterstock.com
Ažurirano: 18.02.2013. 08:27h

Poslije Barbika i likova iz animirane serije „Simpsonovi“, iranske vlasti svrstale su i statuu Bude u kategoriju zabranjenih predmeta.

Vlasti ove konzervativne muslimanske zemlje zaplijenili su statue Bude iz prodavnica širom Teherana kako bi zaustavili uticaj budizma u toj zemlji, navodi se u članku nezavisnog dnevnog lista „Arman“.

Teheran se već dugo bori protiv predmeta poput Barbike kako bi smanjio uticaj Zapada, ali se čini da iranske vlasti prvi put pokazuju protivljenje prema simbolima sa Istoka.

List je citirao Saida Džaberi Ansarija, zvaničnika za zaštitu kulturne baštine Irana, koje je pomenute statue nazvao simbolima „kulturne invazije“. On je naglasio da vlasti neće dopustiti da ijedna religija bude promovisana pomoću takvih predmeta. Ansari nije saopštio koliko je tačno statua Bude zaplijenjeno, ali je dodao da će se „čišćenje“ prodavnica nastaviti.

Pojedini Iranci kupuju statue Bude za uređenje domova i automobila. Većina je napravljena u Kini a uvezene su iz zona slobodne trgovine u Persijskom zalivu.

„Koliko razumijem, niko od mušterija ne brine za budizam, oni samo kupuju statue za dekorisanje“, rekao je za Asošijetid pres Reza Sanei, vlasnik prodavnice u kojoj se prodaju statue Buda.

Osim zvanične religije u zemlji – islama, ustavom su priznate i tri druge: hrišćanstvo, judaizam i zoroastrizam

Mušterija Marjan Arbabi rekla je da joj se te statue lično ne dopadaju. „Međutim, moji roditelji su postavili pet statua Bude u svom domu jer prosto smatraju da su one prelijepe“, rekla je.

Osim zvanične religije u zemlji – islama, ustavom su priznate i tri druge: hrišćanstvo, judaizam i zoroastrizam.

Pojedini islamisti ne podržavaju proizvodnju bilo kakvih statua, jer na njih gledaju kao na način promovisanja idola.

Statue sa likovima nekoliko uticajnih Iranaca nestale su sa ulica i trgova Teherana 2010. Za nestanak je okrivljena neimenovana radikalna islamistička grupa koja zabranjuje oslikavanje ljudskih formi u umjetnosti.

Bonus video: