Iranke uživaju u fudbalu u kafićima i molovima

Vlasti kažu da bi pustile žene na stadione kad bi navijači manje psovali
3848 pregleda 5 komentar(a)
Detalj iz jednog kafića u Teheranu, Foto: Reuters
Detalj iz jednog kafića u Teheranu, Foto: Reuters

U danima kada se igraju utakmice, mlade iranske ljubiteljke fudbala u kafićima i tržnim centrima, sa licima u bojama iranske zastave, ushićeno prate nacionalni tim preko velikih ekrana, zajedno sa muškim navijačima.

Irankama je od Islamske revolucije 1979. zabranjeno da na stadionima u zemlji prate utakmice muškog fudbala, ali to nije umanjilo njihovu riješenost da uživaju u tom sportu, piše Rojters.

Iranske navijačice odavno vode kampanju da im se dozvoli da gledaju fudbal i povremeno ograničeni broj žena uspije da uđe na stadion.

Smrt djevojke koja se ovog mjeseca zapalila u znak protesta zbog hapšenja jer je pristustvovala jednoj utakmici usmjerila je pažnju svijeta na isključenost žena, navodi Rojters.

Iran je takođe pod pritiskom FIFA da promijeni stav po tom pitanju.

Nakon gledanja utakmice u prepunom kafiću, Somaje Radžabpur kaže da je takvo praćenje uzbudljivije.

"Svi ljudi puno vole fudbal. Za mene lično, iako ne znam puno o fudbalu, utakmice su vrlo uzbudljive,“ kazala je Maša Alipur.

Šef kabineta iranskog predsjednika Hasana Rohanija rekao je prošle nedjelje da će ženama biti dozvoljeno da idu na stadione ako se suzbiju psovke u navijačkim povicima i sporadično nasilje.

"Ne vidimo problem u tome da žene idu na stadione ako je atmosfera prikladna … ali da toliko psovki i nasilja među fanovima, to se ne savjetuje,“ rekao je Mahmud Vaezi za državnu televiziju.

Portparol vlade Ali Rabiej rekao je na konferenciji za novinare "vjerujemo da žene mogu ući na stadione, ali sam siguran da ste saglasni da je dio društva zabrinut zbog njihovog prisustva".

Dodao je da će žene prisustvovati utakmici Irana sa Kambodžom.

"Njihovo prisustvo će se postepeno povećavati".

Vaezi je rekao da će ministar sporta kontaktirati vođe navijačkih grupa kako bi "unaprijedili atmosferu sa moralnog aspekta" i da će na stadionima biti određene posebne zone za žene.

Sahar Hodajari, nazvana Plava djevojka po bojama njenog omiljenog tima, umrla je u bolnici prošle nedjelje nakon što se zapalila ispred suda.

Ona se bojala da će biti poslata u zatvor na šest mjeseci zato što je pokušala da prisustvuje utakmici prerušena u muškarca.

"Ne daju nam da uđemo na stadione. Ali, danas smo bile tako dobre u tržnom centru", rekla je Atije, iz grupe muškaraca i žena koju su gledali jednu fudbalsku utakmicu u kafiću u Tehranu.

„Muškarci nisu govorili ništa neprikladno, svi smo bili zajedno, sve je bilo u redu".

Međutim, jedna arhitektica, koja je željela da ostane anonimna, kazala je da se protivi prisustvu žena na stadionima "zbog kulturoloških problema koje imamo, ne samo na terenu, nego i u našoj normalnoj urbanoj atmosferi".

Bonus video: