Kineske firme se sele na zapad

Godinama se proizvodnja iz cijelog svijeta selila u Aziju, posebne u Kinu. Sada se okreće taj trend
0 komentar(a)
Ažurirano: 07.05.2012. 19:03h

Jug Sjedinjenih američkih država je omiljen među inostranim investitorima. Njemačka preduzeća često plasiraju svoje investicije u Južnu Karolinu.

Južna Karolina je omiljena kod kineskih kompanija koje žele da investiraju u SAD-u

Ovo su isti razlozi zbog kojih se proteklih godina proizvodnja "selila" na Daleki istok. Nakon što su američke firme odlazile na istok, sad se odjednom kineske firme sele na zapad - u Ameriku.

Kinesko preuzimanje

U fabričkoj hali "Greenfield Industries"-a u Južnoj Karolini je bučno, tamo se proizvode bušilice za hobi-majstore. Miriše na vrući metal. Dejl Erkila je zamjenik predsjednika "Greenfieldsa". Pokazuje u smjeru jedne mašine koja izgleda kao gigantska mašina za šivenje.

"Vidite li ovu kontrolnu dugmad, to su potpuno nove mašine, Džefove investicije!" . Džef je novi šef "Greenfield Industries"-a. Krajem 2008. ova je firma, kao i mnoge druge na jugu SAD-a, bila pred gašenjem. Posljedice ekonomske krize dodatno su pogoršale šanse da kompanija preživi.

Džefov koncern TDC, koji je prisutan na tri kontinenta, prije 4 godine je preuzeo kontrolu u "Greenfield Industries"-u. Kupio je nova postrojenja, izgradio skladišta i zaposlio nove ljude. Džefovo puno ime je Džef Či i porijeklom je iz Kine.

"Preuzimanje je bilo spas. Proživljavali smo teška vremena prije četiri godine", kaže Darlene Rajt. Ona je već gotovo 30 godina zaposlena u "Greenfield Industries"-u.

U činjenici da su upravo Kinezi preuzeli njenu firmu ne vidi nikakvu ironiju: "Mi smo se molili da kompanija preživi i da posao ide dalje!" Čiov dolazak ulio je zaposlenima novu nadu u bolju budućnost.

Povoljna energija

Južna Karolina je omiljena kod kineskih kompanija koje žele da investiraju u SAD-u. Tamo su se preselili i proizvođači djelova za automobile GSP i " American Gravure Cylinder".

Cijene energenata su u SAD-u povoljnije i, za razliku od Dalekog istoka, snabdijevanje njima je u Americi stabilno

Cijene energenata su u SAD-u povoljnije i, za razliku od Dalekog istoka, snabdijevanje njima je u Americi stabilno. Cijene nekretnina u Južnoj Karolini (i na cijelom američkom kriznom tržištu nekretnina) su još uvijek prihvatljive, a na kraju krajeva, proizvodi na kojima stoji čuveno "Made in USA" prodaju se skuplje i brže nego proizvodi "Made in China".

"Mi nudimo i bušilice "Made in China", ali slabo se prodaju, jedina je prednost njihova cijena", kaže Dejl Erikla.

Džef Či potiče iz Kine, ali on u firmi još nije osjetio predrasude zbog svog porijekla. Ima puno kulturnih i tradicionalnih razlika, ali kad se radi o poslu, razlike se ne primjećuje. "Svi žele da je firma uspješna, kako bi mogli zadržati svoje radno mjesto i prehraniti svoje obitelji", objašnjava Či.

Rad kao u Kini

Preuzimanje američke kompanije Či je platio 29 miliona dolara a još 30 miliona je investirao u poslovanje. Samo 17 mjeseci nakon preuzimanja konačno je zabilježena i dobit.

Kineski šef okrenuo je preduzeće 'na glavačke'. Proizvodne trake su preuređene i danas funkcionišu po istom principu kao i trake u Čijevoj fabrici u Kini. Efikasnost je najvažnija!

Šef je iz Kine "uvezao" i sistem premija. Bonus zarade svi oni radnici koji prebace normu i njihova imena mogu se pročitati na jednoj velikoj tabli na ulazu u fabriku. To je motivacija za ostale radnike.

"Svi naši zaposleni imaju svoju ulogu u preduzeću, oni imaju glas koji se čuje", naglašava Dejl Erikla, Čijeva desna ruka. Kaže da je svakodnevica u kompaniji koju vodi Kinez "osvježavajuća". Šef odlučuje, ali je istovremeno otvoren i za savjete saradnika, dodaje on.

Kineski investori

Lokalni političari i lobisti u Južnoj Karolini shvatili su da su investitori s Dalekog istoka velika šansa. Zato oni hvale prednosti svoje savezne države, odnosno niske troškove rada i podsjećaju da između Kine i SAD-a ima puno više sličnosti nego što se to može pomisliti na prvi pogled.

"Oni rade strastveno, s puno angažmana, ne razbacuju vrijeme, sve mora biti gotovo "za juče", priča guvernerka Južne Karoline Niki Halej. Ona je u nekoliko navrata posjetila Kinu. Kaže da je kinesku strast za poslom vidjela i u Americi - prije puno godina: "Kinezi nas na to podsjećaju, možda ćemo tako ponovno uzeti stari zalet..."

U kompaniji "Greenfield Industries"-a Kejti Brus je jednostavno sretna što je zadržala radno mjesto. Njene su molitve uslišene. "Sve dok mi svi imamo posao i možemo da prehranimo porodice, nije važno kome firma pripada", priznaje ona i otkriva: "Ne volim da letim avionom. Baš je lijepo da je na ovaj način Kina došla kod nas."

Bonus video: