Kineski aktivista dobio 10 godina zatvora zbog eseja

Čen Sijeva supruga Žang Kunsuan kazala je novinarima da je njen muž nevin, ali da neće podnositi „uzaludnu“ žalbu protiv presude
0 komentar(a)
Ažurirano: 27.12.2011. 00:00h

Kineski aktivista veteran koji je učestvovao u protestima na trgu Tjenanmen 1989, osuđen je na deset godina zatvora.

Čen Si je proglašen krivim za subverziju protiv državne vlasti nakon suđenja koje je trajalo nekoliko sati. On je na internetu objavljivao eseje u kojima je kritikovao Komunističku partiju.

"Oni imaju moć i ne slušaju"

Presuda je izrečena nekoliko dana pošto je drugi aktivista Čen Vei osuđen na zatvorsku kaznu za isto djelo.

Čen Si je nekoliko puta bio u zatvoru otkako je 1989. učestvovao u protestima

„To dobro funkcioniše jer oko Božića nema diplomatskih aktivnosti“, ocijenio je Nikolas Bekelin iz Hjuman rajts voča. „Dok se diplomate vrate na svoja radna mjesta, niz događaja je prošao.“

Čen Sijeva supruga Žang Kunsuan kazala je novinarima da je njen muž nevin, ali da neće podnositi „uzaludnu“ žalbu protiv presude.

„Čen Si je izjavio pred sudom da u obzir nije uzeta cjelina onoga što je napisao, već da su stvari tumačene izvan konteksta. Međutim, oni imaju moć i ne slušaju“, kazala je.

On je na internet postavio 36 eseja, a bio je i host jednog foruma za ljudska prava u jugozapadnoj Kini.

Visoka komesarka za ljudska prava UN Navi Pilaj kaznu je nazvala „izuzetno strogom“

Analitičari ocjenjuju da Peking već dugo vodi politiku kažnjavanja aktivista koji odbijaju da prekinu sa kritikovanjem vlasti.

Drugi aktivista, Čen Vei, prošle nedjelje je osuđen na devet godina zatvora jer je kritikovao partiju. Čen je uhapšen u februaru, tokom široke akcije kineskih vlasti zbog anonimnih onlajn poziva Kinezima da protestuju protiv vlasti, po uzoru na Arapsko proljeće.

On je pokušao da dokaže da je koristio pravo na slobodu izražavanja koja je zagarantovana kineskim ustavom.

Borba protiv boraca

Visoka komesarka za ljudska prava UN Navi Pilaj kaznu je nazvala „izuzetno strogom“ i navela da to „ukazuije na dalje pooštravanje ozbiljnih restrikcija iz okvira slobode izražavanja u Kini koje su se mogle vidjeti posljednje dvije godine“.

„Pozivam kineske vlasti da oslobode svaku osobu koja je osuđena zbog mirnog korištenja prava na slobodu izražavanja“, navedeno je u saopštenju.

Pilaj je takođe kritikovala odluku donijetu ranije ovoga mjeseca da se u zatvor ponovo pošalje advokat Gao Žišenga.

„Ovo su najnoviji primjeri sve intenzivnije borbe protiv aktivista koji se bore za ljudska prava u Kini“, kazala je.

Bonus video: