Libija se raspada, i dalje Gadafijevi ljudi vladaju, samo njega nema

Bivši premijer je istakao da u istoriji ne postoji revolucija koja je svoje ciljeve postigla za samo par godina
3 komentar(a)
Libija, Bengazi, švedski konzulat, Foto: Beta/AP
Libija, Bengazi, švedski konzulat, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 13.07.2014. 08:29h

Bivši libijski premijer Mustafa Abushagur ocijenio je da je Libija danas u gorem stanju nego prije godinu i po i da su oružane grupe dobile na snazi.

On je u intervjuu bečkom dnevniku "Prese" istakao da većina Libijaca ne želi da se zemlja raspadne, i izbog toga je važno da političke snage, u novoj skupštini, stupe u prvi plan, povrate povjerenje građana i pronađu rješenja.

Na konstataciju da ne postoji konflikt samo između istoka i zapada Libije, već da postoje i suprotstavljeni gradovi kao što su Misrata i Zintan, Abushagur je objasnio da gradovi strahuju za svoju bezbjednost i zbog toga se oslanjaju na svoje trupe.

"Funkcionalna država još nije izgrađena. Gradovi kao Zintan, Misrata ili Bengazi su puno žrtvovali za revoluciju i strijepe da bi kontrarevolucija mogla još uvijek da pobijedi. To je jedna opasnost sa kojom smo suočeni", kazao je on.

Abushagur, koji je bio privremeni premijer od novembra 2011. do novembra 2012. godine, naglasio je da vlada ima veoma malo vlasti ne samo na istoku, već i zapadu zemlje, što je zabrinjavajući razvoj.

"Libija je danas u mnogo težem stanju nego prije 18 mjeseci. U oktobru 2012. bili smo na drugom nivou, radili na izgradnji, međutim, sada su oružane grupe snažnije nego tada. One su dobile novac, jer su vladajući željeli da kupe njihovu podršku, i sada se plaća cijena i postaje talac", ukazao je on u intervjuu bečkom dnevniku "Prese".

General Kalifa Haftar je pozvao u februaru na svrgavanje vlasti, ali u tome nije imao uspjeha i sada tvrdi da se bori protiv terorizma, kako bi pridobio pažnju svijeta, ukazao je bivši premijer, koji je na prošlim izborima ostvario veliki uspjeh osvojivši drugo mjesto po broju glasova.

To što Haftar čini je više medijska nego prava vojna kampanja, i nije uspio da prodre do Bengazija, istakao je Abushagar.

"I pored toga on dopušta da se grad i dalje raketira i stanovništvo ugrožava," kritikovao je on, dodajući da su i pored svih tih problema izbori i na istoku dobro prošli, te da novi parlament može puno toga pružiti ako dobije mogućnost nešto da mijenja.

Istovremeno je dodao da se Haftar ne interesuje za demokratiju, već samo da dođe na vlast, i smatra se naslednikom Gadafija.

"Kada Haftar kaže da je protiv izbora onda je protiv običnih ljudi, koji su glasali. Doći će vrijeme u kojem će Libijci ljudima kao što je on reći "dosta, ne želimo više - nasilje nije rješenje".

"Nama je potreban pravi dijalog, dijalog ideja, a ne dijalog pušaka. To će doći i do istoka zemlje", uvjeren je Abushagur.

Nekadašnji premijer je istakao da u istoriji ne postoji niti jedna revolucija koja je svoje ciljeve postigla za samo par godina.

Istovremeno je izrazio razumijevanje za nezadovoljstvo mladih, koji smatraju da su prevareni dodajući da bez njihove podrške ne može da se napreduje.

"Nažalost, revolucija je promijenila samo vrh režima, ali ne i sistem, koji je postojao u protekle četiri decenije. Isti ljudi, koji su za vrijeme Gadafija radili u državnim strukturama, to čine i danas. Korumpirane mreže i dalje postoje", ukazao je Abushagur, koji bi mogao postati predsjednik budućeg saziva libijskog parlamenta.

Bonus video: