Rivalske vlade u Libiji se obavezale na primirje, stižu izveštaji o kršenjima sa obje strane

Primirje je dogovoreno u trenutku kada se Libija nalazi na rubu veće eskalacije i kada strane zemlje koje podržvaju rivalske vlade jačaju svoju umiješanost u taj sukob
2227 pregleda 1 komentar(a)
Predsjednik međunarodno priznate međunarodno priznata Vlade Libije Fajez al Saradž, Foto: BETA/AP
Predsjednik međunarodno priznate međunarodno priznata Vlade Libije Fajez al Saradž, Foto: BETA/AP
Ažurirano: 12.01.2020. 14:57h

Libijske rivalske vlade obavezale su se da će poštovati međunarodno ugovoreno primirje koje je stupilo na snagu noćas, mada već stižu izvještaji o njegovom kršenju sa obje strane.

Primirje u Libiji, uvedeno na predlog Rusije i Turske, moglo bi da bude prvi prekid u borbama u više mjeseci, i prvo je koje je dogovoreno uz posredovanje međunarodnih faktora.

Dogovoreno je u trenutku kada se Libija nalazi na rubu veće eskalacije i kada strane zemlje koje podržvaju rivalske vlade jačaju svoju umiješanost u taj sukob.

Ono je ugovoreno u okviru šireg diplomatskih pokušaja da se nađe političko rješenje za libijski rat, koji blokira zemlju više od sedam godina.

U ratu su raseljene stotine hiljada ljudi i više od milion ima potrebu za humanitarnom pomoći, prema navodima Ujedinjenih nacija.

Ujedinjene nacije i evropske sile, kao i libijski saveznici u regionu pozivaju na mirovni samit u Berlinu početkom ove godine na kome bi učestvovale vođe dvije rivalske vlade i na kome bi se moguće približila zemlju nacionalnim izborima.

Međutim pokazalo se da je teško prekinuti borbe na terenu.

Međunarodno priznata Vlada nacionalnog jedinstva (koju predvodi Fajez al Saradž) saopštila je da je zabilježila kršenja prekida vatre nekoliko minuta pošto je trebalo da stupi na snagu rano jutros.

Istovremeno je general rivalskih snaga na istoku zemlje rekao da je nekoliko raketa pogodilo njegove položaje, dodajući da napadi nisu bili toliko snažni da bi zahtijevali odgovor.

Dvije strane su posljednji put pauzirale u borbama vrlo kratko u avgustu tokom muslimanskog praznika.

Ovog puta obje strane su saopštile da će poštovati primirje, snage na istoku koje predvodi komandant Kalifa Haftar kao i snage Vlade nacionalnog jedinstva čije sjedište je u Tripoliju.

Kalifa Haftar
Haftar(Foto: BETA/AP)

Libijom vladaju suprotstavljene strane, jedne sa bazom na istoku i jedne u Tripoliju na zapadu.

Svaka od njih oslanja se na različite paravojne grupe za podršku.

Ranije ove nedjelje turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan i njegov ruski kolega Vladimir Putin izdali su zajedničko saopštenje posle sastanka u Istanbulu u kome se poziva na primirje od 12. januara. I Rusija i Turska optužene su da pogoršavaju sukob u Libiji time što pružaju vojnu pomoć zaraćenim stranama.

UN mirovna misija pozdravila mogućnost okončanja borbi. Misija je u saopštenju navela da se nada da će sve strane u potpunosti poštovati uslove primirja i prekinuti nasilje.

Tursko ministarstvo odbrane je u saopštenju danas navelo da je situacija u Libiji mirna izuzev nekoliko izolovanih incidenata.

Vladu sa sjedištem na istoku podržavaju Ujedinjeni Arapski Emirati, Egipat, kao i Francuska i Rusija. Zapadna vlada sa sedištem u Tripoliju dobija pomoć od Turske, Katara i Italije.

Borbe su pretile da ubace Libiju u haos sličan sukobu 2011. kada je svrgnut i ubijen Muamar Gadafi.

Bonus video: