Na referendumu u Egiptu napadnut El Baradej

Egipćani su izašli na birališta prvi put od kada je zbačen predsjednik Hosni Mubarak, da glasaju na referendumu o ustavnim promjenama.
60 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 19.03.2011. 21:08h

Ovaj za Egipćane veoma važan dan pokvario je incident koji se desio u Kairu. Mladići su gurali i gađali kamenicama bivšeg šefa agencije UN za atomsku energiju dok je išao da glasa na referendumu koji će odlučiti kada je biti održani izbori u Egiptu.

„Ne želimo te, ne želimo te, vikala je masa od oko 60 osoba, uglavnom tinejdžera.

„Pošao sam sa porodicom da glasam i napali su me organizovani banditi,“ napisao je El Baredej na Tviteru.

„Najviše fugure Mubarakovog režima i dalje su na slobodi i podrivaju revoluciju,“ rekao je.

Kamenice kojima je gađan El Baradej slomile su zadnje staklo automobila dok je bježao od mase, javio je izvještač Rojtersa. El Baradej nije mogao da glasa u Kairu nego je pošao na drugo biračko mjesto.

Zabilježena izlaznost bez presedana

Posmatrači su izjavili da je izgleda zabilježena izlaznost bez presedana na prvim izborima u Egiptu čiji rezultat nije unaprijed poznat.

„Imam 53 godine i nikad prije nisam glasao jer su izbori bili namješteni,“ rekao je Ahmed al-Hami, jedan od blizu 100 Egipćana koji su čekali u redu da glasaju u jednom predgrađu južno od Kaira. „Sada glasam za slobodu,“ rekao je.

Biračima je postavljeno pitanje da li prihvataju ili odbijaju predložene reforme koje je sastavila pravosudna komisija imenovana od strane vojnih vlasti, koje su obećale prijevremne izbore.

Oni su preuzeli vlast od Mubaraka kada je on primoran na povlačenje 11. februara u pobuni koja i dalje talasa arapski svijet.

Referendum je podijelio Egipćane na one koji kažu da ustav mora biti iznova napisan i one koji tvrde da će za sada biti dovoljni amandmani.

„Prema onome što sam vidio na mnogim biračkim mjestima, odziv će biti između 60 i 70 odsto, što je bez presedana,“ rekao je za Rojters posmatrač Džemal Eid. „Nismo vidjeli nijednu prevaru danas. Ono što smo vidjeli je prava volja da proces glasanja bude fer.“

Muslimansko bratstvo

Muslimansko bratstvo, dobro organizovana islamistička grupa, podržalo je amandmane, sukobljavajući se da sekularnim grupama i pobornicima reformi, uključujući El Baradeja i šef Arapske lige Amra Musu, koji je takođe predsjednički kandidat.

Ostaci Mubarakove Nacionalne demokratske partije (NDP) takođe su rekli da podržavaju amandmane. Reformisti smatraju članove te stranke prijetnjom za duboke promjene na kojima rade.

Reforma ustava je kamen temeljac na putu koji je vojska zacrtala ka parlamentarnim i predsjedničkim izborima, što će joj omogućiti da preda upravu civilnoj, izabranoj vladi.

Jedna od reformi ograničava vrijeme koje predsjednik može provesti na funkciji na dva 4-godišnja mandata – što je dramatični zaokret u odnosu na sistem koji je Mubaraku omogućio da vlada 30 godina.

Galerija

Bonus video: