Na sastanku u Kataru svi protiv Gadafija

Kontakt grupa zahtijeva od Gadafija da odmah ode sa vlasti i prestane da napada civile. Libijski pobunjenici traže oružje i povratak Amerikanaca u rat. Gadafijeve snage nastavile da granatiraju istočnu liniju fronta i opkoljenu Misratu.
0 komentar(a)
Doha, Foto: Beta/AP
Doha, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 13.04.2011. 16:58h

Lideri pobunjenika, tražeći međunarodnu podršku, sastali su se u Kataru sa predstavnicima svjetskih sila, kako bi ih ubijedili da je svrgavanje Gadafija jedini način da se okonča kriza u Libiji.

Portparol libijskih pobunjenika Mahmud Šamam pozvao je američku vojsku da ponovo preuzme aktivniju ulogu u vazdušnim operacijama ili će nove civilne žrtve u borbama između pobunjenika i vladinih trupa biti veće i neizbježne.

"Kada su Amerikanci bili u ovoj misiji, ona je bila veoma aktivna i bila je okrenutija zaštiti civila", rekao je Šamam i ocijenio da je NATO "veoma spor u odgovoru na napade libijske vojske na civile".

Libijska opozicija ponovo je zatražila da im se sredstva koja je Zapad blokirao u okviru nametnutih sankcija i embarga daju na raspolaganje, kako bi mogli da se izbore sa humanitarnim problemima.

Njemački ministar spoljnjih poslova Gvido Vestervele, rekao je da nije siguran koliko bi takav potez bio legalan.

"Da li je to legalno? Odgovor je da ne znamo. Moramo prvo da vidimo ko su vlasnici tih sredstava i to je pitanje o kojem moramo još da razgovaramo", istakao je Vestervele.

Britanski šef diplomatije Vilijem Hejg zatražio je da se postave privremeni mehanizmi kako bi države koje podržavaju opozicioni Nacionalni savjet mogle da finansiraju njegove napore na transparentan način.

Ništa manje od svrgavanja Gadafija sa vlasti

Šamam je istakao da libijska opozicija neće prihvatiti ništa manje od svrgavanja Gadafija sa vlasti, dodajući da je jedan od prioriteta na sastanku bio da pobunjenički Nacionalni savjet dobije međunarodni legitimitet.

Na marginama sastanka, učesnici će razgovarati sa bivšim šefom libijske diplomatije Musom Kusom, koji je nedavno prebjegao u London.

Libijske vlasti odbile su poziv da pregovaraju u Dohi

Portparol libijske vlade istakao je da libijski režim sa velikim ohrabrenjem gleda na to što američka administracija neće prisustvovati razgovorima.

"Vrlo smo zadovoljni što američki narod i vlasti nijesu povjerovali u katarske laži i obmane. Katar se teško može nazvati partnerom. To je više naftna korporacija, nego istinska nacija", napomenuo je libijski zvaničnik.

Pogoršava se humanitarna kriza u Misrati, dok Gadafijeva vojska nastavlja žestoke napade. U gradu vlada velika nestašica hrane i ljekova.

Grupe za zaštitu ljudskih prava upozoravaju na sve veći broj civilnih žrtava i potencijalnu humanitarnu katastrofu u trećem po veličini gradu u Libiji.

Generalni sekretar UN Ban Kimun upozorio je da bi humanitarnu pomoć moglo da zatraži 3,6 miliona ljudi, odnosno polovina ukupnog stanovništva Libije.

"Humanitarna situacija se sve više pogoršava", istakao je Ban Kimun, dodavši da je oko 490.000, gotovo pola miliona, napustilo zemlju od početka krize.

Strah od mirnih promjena

Portparol libijske vlade Musa Ibrahim optužio je pobunjenike da su krivi za postojeću situaciju, ne samo u Misrati, već u cijeloj zemlji.

"Odbili su plan Afričke unije, što dokazuje da nisu dostojni partneri u bilo kakvim mirovnim pregovorima. Nisu ujedinjeni, istinski ne žele mir, boje se bilo kakve političke promjene u Libiji na miran način. Izgubili su svaki kredibilitet kod libijskog naroda", istakao je Ibrahim.

Francuski i britanski šefovi diplomatija složili su se da koalicioni udari moraju biti pojačani i kritikovali NATO da ne čini dovoljno.

Francuski šef diplomatije Alen Žipe rekao je sinoć da NATO mora da intenzivira vazdušne udare.

Britanski ministar spoljnjih poslova Vilijem Hejg naglasio je da će biti potrebno uložiti više pritiska, i vojnog i političkog, kako bi kriza u Libiji bila rijješena.

Iako vazdušni udari koaliconih snaga nijesu dosad uspjeli da pomjere ravnotežu zaraćenih snaga u korist pobunjenika, holandski brigadni general i glavnokomandujući NATO snaga Mark van Um istakao je da sjevernoatlanska alijansa dobro radi svoj posao "sredstvima kojima raspolaže".

"Alijansa je bila uspješna u uspostavljanju zone zabrane letenja, zaštiti civila i nametanju embarga na oružje", rekao je Van Um.

Bonus video: