Najsiromašniji u Istanbulu pozvani da bolje upravljaju

Vladama najsiromašnijih zemalja svijeta u Istanbulu je upućen poziv da pomognu svojim ugroženim građanima tako što će težiti dobrom upravljanju, a ocijenjeno je i da bogate zemlje nisu učinile dovoljno da pomognu regionima u razvoju.
0 komentar(a)
Ažurirano: 09.05.2011. 18:45h

Medju 8.000 učesnika petodnevne konferencije o 48 "najmanje razvijenih" zemalja koja se održava u Istanbulu su i generalni sekretar UN Ban Ki Mun, predsjednik Irana Mahmud Ahmadinedžad i predsjednik Avganistana Hamid Karzai.

Od 48 najsiromašnijih zemalja 33 su u Africi, 14 u Aziji, dok je jedna - Haiti, u Srednjoj Americi. U tim zemljama živi gotovo 13 odsto svjetske populacije, ali one u globalnoj trgovini učestvuju sa samo jednim procentom.

Konferencija je otvorena sumornim upozorenjima o prijetnjama koje poskupljenje hrane i goriva i klimatske promjene predstavljaju za siromašne zemlje, ali su upućeni pozivi i za korišćenje prilika za investiranje u zemljama u razvoju.

Turski premijer Redžep Tajip Erdogan upozorio je da će "strast za potrošnjom i sve veći jaz izmedju bogatih i siromašnih" podstaći nesigurnost u svijetu i izrazio žaljenje što razvijene zemlje "nisu pokazale dovoljan interes" za samit u Istanbulu.

Predsjednik Irana je rekao da se "slabosti i nedostaci" nekih zemalja u razvoju mogu pripisati zaostavštini kolonijalizma i predložio da se 10 odsto vojnog budžeta moćnih zemalja namijeni onim najsiromašnijim, ističući da je Iran spreman da se pridruži tom poduhvatu.

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun pozvao je lidere najsiromašnijih zemalja da jedinstveno pošalju snažnu političku poruku ostatku svijeta o značaju ulaganja u nerazvijene zemlje, kako bi se iskorijenili siromaštvo.

Direktorka Svjetske banke Ngozi Okondžo Iveala ocijenila je da siromašne zemlje, pored strane pomoći, moraju da "pogledaju i unutra" da bi stvorile povoljne uslove za rast, i dodala da bi odgovorne institucije i učešće građana u odlučivanju pomogli rješavanju kriza poput prirodnih katastrofa.

Bivši predsjednik Svjetske banke Džejms Volfenson (James Wolfensohn) je rekao da je upravljanje u siromašnim zemljama ključno za dobro korišćenje sredstava za smanjenje siromaštva i izrazio čudjenje što korupcija nije na dnevnom redu skupa.

Otkako su UN prije 10 godina uvele kategoriju najnerazvijenijih zemalja na svijetu, samo su Bocvana, Zelenortska ostrva i Maldivi uspjeli da se razviju dovoljno da budu skinuti sa liste najsiromašnijih.

Na listi najsiromašnijih zemalja nalaze se one koje imaju godišnji prihod po glavi stanovnika manji od 905 dolara, kao i veliki broj neuhranjenih i neobrazovanih, i visoku smrtnost djece.

Posljednja slična konferencija održana je u Briselu 2001, a domaćin je bila EU.

Bonus video: