Nakon Arapskog proljeća, "Al džazira" počela da gubi bitku za nezavisnost

"Al džazira" ima više od 3.000 članova osoblja i 65 dopisništava širom svijeta – i gledaoce u oko 50 miliona domaćinstava širom arapskog svijeta
87 pregleda 2 komentar(a)
Ažurirano: 19.02.2013. 19:31h

Više od deset godina, arapska televizija “Al Džazira“ je u svijetu važila za nezavisan glas sa Bliskog istoka. Nedavno je, međutim, otišlo nekoliko uglednih novinara, koji tvrde da je stanica usvojila jasnu političku agendu.

Ahtam Suliman (42) iz Damaska, koji je od 2002. radio kao dopisnik za Njemačku, koji kaže da je bila čast raditi za katarsku televiziju, sada je razočaran. Ne samo zato što je ta medijska kuća djelovala manje zainteresovano za izvještaje iz Evrope, već zato što je osjetio da mu više nije dozvoljeno da radi kao nezavisni novinar.

On je prošlog avgusta napustio posao.

"Prije početka Arapskog proljeća, bili smo glas promjene, platforma za kritičare i političke aktiviste širom regiona. Sada je 'Al Džazira' postala propagandno glasilo", rekao je za "Špigl onlajn".

Suliman nije jedini koji se razočarao. U arapskoj TV mreži je u posljednje vrijeme došlo do egzodusa istaknutih članova osoblja. Reporteri i voditelji u Parizu, Londonu, Moskvi, Bejrutu i Kairu napustili su „Al džaziru“, uprkos luksuznim uslovima rada u redakcijama sa centralnom lokacijom.

"Al džazira" ima više od 3.000 članova osoblja i 65 dopisništava širom svijeta – i gledaoce u oko 50 miliona domaćinstava širom arapskog svijeta. Međutim, njen problem je u tome što više nego ikad, kritičari tvrde da mreža slijedi jasnu političku agendu i da se ne pridržava principa novinarske nezavisnosti.

Kada Egipćani protestuju protiv predsjednika Muhameda Morsija i vladavine Muslimanske braće, "Al džazira" je često kritična prema njima, u stilu stare prorežimske stanice

Mreža je emitovala poruke Osame bin Ladena, izazivajući kritike SAD, gdje je važila za "terorističku mrežu". Istovremeno je bila jedini arapski medij koji je redovno pozivao izraelske političare da gostuju u debatama.

Njeni dopisnici nisu oklijevali da iračkog predsjednika Sadama Huseina nazovu diktatorom, a egipatskog lidera Hosnija Mubaraka kukavicom.

Novinari "Al džazire" su takođe izvještavali o disidentima, uključujući pripadnike Muslimanske braće, koji su godinama trunuli u zatvoru za vrijeme Mubarakovog režima. "Špigl" podsjeća da je zbog hrabrosti i informativnog novinarstva „Al džazira“ više puta nagrađena.

Od Arapskog proljeća, međutim, mnogi bivši disidenti su se domogli vlasti širom regiona a ti neiskusni lideri često slabo poštuju demokratske principe. Ali "Al džazira" se "besramno" dodvorava novim vladarima, ocjenjuje njemački list.

Katar je drugi u svijetu po prihodu po glavi stanovnika i ključni je geopolitički igrač sa jasnom agendom

Bivši novinar Suliman je rekao da su urednici "Al džazire" naredili da se Morsijevi dekreti prikazuju kao biseri mudrosti. "Takav diktatorski pristup je ranije bio nezamisliv", kazao je.

Nedjeljnik navodi da to iznenađuje ako se ima u vidu da je šeik Hamad bin Halifa al Tani, emir Katara i finansijer mreže, branio takvo vršenje uticaja. Zidovi modernog sjedišta TV stanice u Dohi su ukrašeni citatima slobodoumnih ljudi poput Boba Dilana i Mahatme Gandija.

Ali emir, koji vlada autokratski i povremeno šalje u zatvor neposlušne novinare, sve teže se nosi sa nezavisnim glasovima koji rade na njegovom omiljenom projektu.

Za mnoge zapadne vlade i zvaničnike, uticaj ove zalivske države, koja je potrošila milione na širenje uticaja nakon Arapskog proljeća, je veoma pozitivan

"'Al džazira' zauzima jasnu poziciju u svakoj zemlji iz koje izvještava – ne na osnovu prioriteta novinarstva nego interesa katarskog ministarstva spoljnih poslova”. “Da bih sačuvao integritet novinara, morao sam da odem”.

Kritičari kažu da emir sada vjeruje samo svojim ljudima. Generalni direktor mreže sada je njegov rođak, a takođe i šef savjetodavnog odbora. Od njih se očigledno zahtijeva da slijede političke smjernice koje odredi palata umjesto da služe interesima gledalaca.

Katar je drugi u svijetu po prihodu po glavi stanovnika i ključni je geopolitički igrač sa jasnom agendom.

Kao ilustraciju za to, njemački list navodi potpuno ignorisanje masovnih protesta protiv režima u susjednom Bahreinu od strane katarske TV, dok su njeni novinari izuzetno bliski pobunjenicima u Siriji, gdje Katar podržava protivnike predsjednika Bašara al Asada oružjem i novcem.

Za mnoge zapadne vlade i zvaničnike, uticaj ove zalivske države, koja je potrošila milione na širenje uticaja nakon Arapskog proljeća, je veoma pozitivan.

Međutim, susjedima Katara nije svejedno.

Rojters podsjeća da je Katar uvijek nastojao da drži otvorenim što više diplomatskih vrata i bude u centru regionalne diplomatije

Visoki zvaničnici UAE odavno vjeruju da Katar ima dugoročnu strategiju da preko Braće promijeni sliku regiona.

"Dvije godine nakon arapskog buđenja, prema Kataru se osjeća i veći zazor i uvažavanje u regionu”, kazao je Tufik Rahim, izvršni direktor konsultantske kuće Gloubsajt iz Dubaija.

On smatra da je prije revolucija Katar doživljavan više kao posrednik, dok je politika države u posljednje vrijeme puno više proaktivna a u nekim slučajevima pristrasna.

Neki zapadni analitičari i diplomate vjeruju da lideri Katara improvizuju svoj put kroz novi teren, eksperimentišući da bi vidjeli šta mogu postići ogromnim bogatstvom od rezervi prirodnog gasa. Rojters prenosi procjene da u zemlji ima prirodnog gasa u vrijednosti od 17 biliona dolara.

Drugi, međutim, vide puno smišljeniju strategiju.

"Po srijedi je partija pokera sa visokim ulozima, za budućnost Bliskog istoka”, rekao je Rojtersu jedan zapadni diplomata koji je želio da ostane anoniman.

Susjedni Katara strahuju od zavjere

Ovaj emirat odavno važi za državu zapanjujućih protivurječnosti. Iako je na puno načina jedna od najkonzervativnijih zalivskih država, dokazala se i kao najzagrijanija za promjene koje je donijelo Arapsko proljeće.

Za malobrojne strane medije u Dohi, jedini način da dobiju zvanični komentar je da priđu zvaničnicima na javnim događajima a i tada često drže jezik za zubima

Rojters podsjeća da je Katar uvijek nastojao da drži otvorenim što više diplomatskih vrata i bude u centru regionalne diplomatije. I njegove veze sa Muslimanskom braćom bi mogle biti slično pragmatične i fleksibilne, ali neki vjeruju da se ovaj emirat upustio u rizičnu igru sa ciljem da taj pokret stavi u centar svoje regionalne strategije.

Još 2009, visoki zvaničnici UAE su izvijestili svoje američke kolege da vjeruju da Katar koristi Braću da destabilizuje svoje susjede. Prema depeši koju je objavio zviždački sajt Vikiliks, prestolonasljednik Abu Dabija Mohamed bin Zajed al-Nahjan je rekao američkim zvaničnicima da je Katar jednostavno „dio Braće“.

Visoki zvaničnici Braće negiraju da postoji bilo kakva regionalna zavjera a katarski zvaničnici poriču bilo kakav specijalan odnos sa tom grupom. Premijer Hamad bin Džasim al-Tani je takođe odbacio navode da Katar ima agendu za širi region.

"Imamo jasnu politiku nemiješanja u unutrašnje stvari bilo koje države”, rekao je u jednom intervjuu 2012. Međutim, malo ko vjeruje u to. Rojters podsjeća da su finansiranje i direktna podrška Katara - uključujući naoružavanje i raspoređivanje specijalnih snaga - bili od ključnog značaja za jačanje kapaciteta opozicionih boraca prvo u Libiji.

Zid tišine

Spolja je teško prodrijeti u strategiju katarskih vladara i zato što zvaničnici rijetko odgovaraju na zahtjeve medija za informacijama i ne postoji portparol ministarstva spoljnih poslova ili vlade.

Za malobrojne strane medije u Dohi, jedini način da dobiju zvanični komentar je da priđu zvaničnicima na javnim događajima a i tada često drže jezik za zubima, piše Rojters.

Zapadne vlade i korporacije koje su bacile oko na ogromne rezerve gasa i investicioni fond Katara do sada se nisu puno bavile politikom ovog emirata. Međutim, sa porastom uticaja dolazi i veće ispitivanje, navodi britanska agencija.

Osuđivanje lokalnog pjesnika na doživotnu robiju krajem prošle godine zbog kritika na račun vlade izazvalo je međunarodne osude i optužbe za dvostruke standarde.

Galerija

Bonus video: