Nije samo Tramp kriv: Amerika u anti-muslimanskoj histeriji

“Gdje je taj dokaz da imamo problem u Americi sa diskriminacijom muslimana?," pitao je Rubio, navodi Gardijan, očeigledno zanemarujući seriju napada na muslimane u SAD
20 komentar(a)
Donald Tramp, Foto: Reuters
Donald Tramp, Foto: Reuters
Ažurirano: 14.12.2015. 21:08h

Donald Tramp nedavno je predložio privremenu zabranu ulaska u SAD za muslimane, a njegov stav podržava čak 66 odsto mogućih republikanskih birača, rezultati su ankete koju je sprovela agencija Rasmusen.

Međutim,Tramp nije jedini koji širi strah. Dan prije Trampovog najavljivanja zabrane, senator sa Floride Marko Rubio, takođe kandidat za republikansku nominaciju, tvrdi da je islamofobija u SAD fiktivna .

“Gdje je taj dokaz da imamo problem u Americi sa diskriminacijom muslimana?," pitao je Rubio, navodi Gardijan, očeigledno zanemarujući seriju napada na muslimane u SAD.

U stvari, prije dvije nedjelje, Savjet za američko-islamske odnose (CAIR) je objavio izvještaj o nasilju čija su meta američki Muslimani nakon napada u Parizu 13. novembra, kada je ubijeno 130 osoba.

U CAIR-u navode da su “primili više izvještaja o aktima islamofobne diskriminacije, zastrašivanja, prijetnji i nasilja protiv američkih Muslimana i islamskih institucija u protekloj nedjelji i po nego u bilo kom ograničenom periodu nakon terorističkih napada 11. septembra 2001”.

Situacija se dodatno pogoršala u posljednjih nekoliko dana.

Stiv King, istaknuti republikanski kongresmen, rekao je da bi dozvolio ulazak u SAD samo onima koji bi “po svemu sudeći bili u stanju da doprinesu našem društvu i privredi i asimiliraju se u američku civilizaciju", i zaključio da "muslimani to ne čine u velikom broju”.

To, piše Gardijan, nije tačno. List je kao primjer uzeo ljekarsku profesiju.

Muslimani čine 1-2 odsto stanovništva SAD, ali čine oko 5 odsto ljekara u zemlji. Nedavna studija ( sprovedena prije ovog talasa “anti-muslimanske histerije”) ukazala je da je gotovo polovina anketiranih muslimanskih ljekara osjetil veći pritisak u odnosu na druge ljekare zbog svoje vjere, četvrtina je navela da se često suočava sa diskriminacijom na poslu.

Skoro svaki deseti pacijent je odbio njihovu pomoć jer su bili muslimani.

Bonus video: