Nova šteta za Trampa: Gejt priznao da je Manafortu skrivao novac

Gejts, koji je takođe učestvovao u kampanji, u februaru je priznao krivicu i pristao sarađivati s tužilaštvom u procesu protiv Manaforta u zamjenu za smanjenu kaznu
53 pregleda 3 komentar(a)
Rik Gejts, Foto: Reuters
Rik Gejts, Foto: Reuters
Ažurirano: 07.08.2018. 07:32h

Rik Gejts, dugogodišnji poslovni partner Pola Manaforta, bivšeg menadžera kampanje američkog predsjednika Donalda Trampa, priznao je da je pomogao Manafortu utajiti porez i skloniti novac na račune u inostranstvu.

Gejts, koji je takođe učestvovao u kampanji, u februaru je priznao krivicu i pristao sarađivati s tužilaštvom u procesu protiv Manaforta u zamjenu za smanjenu kaznu.

KO JE POL MANAFORT

JWPlayer video mesto

Na klupi za svjedoke Gejts je u ponedjeljak priznao da je Manafortu pomagao izraditi lažne prijave poreza, prikrivati prihode iz inostranstva i varati na porezu.

Rekao je da je postupao prema Manafortovim uputstvima.

Gejtsa su svjedoci u procesu opisali kao Manafortovu desnu ruku koji je učestvovao u multimilionskom poslu političkih konsultacija.

Osim što je priznao da je pomagao Manafortu, Gejts je u sudnici riznao da nije prijavio prihod koji je prebacio na račune u Velikoj Britaniji te da je ukrao nekoliko stotina hiljada dolara od samog Manaforta lažnim prikazivanjem troškova.

Na to priznanje vjerovatno će se usredsrediti Manafortova obrana kada ga bude unakrsno ispitivala u utorak. Obrana optužuje Gejtsa da je pronevjerio milione dolara od Manaforta.

Manafort, (69), je suočen s 18 tačaka optužnice, a tužioci su na početku suđenja objavili da se posebno žele fokusirati na tačku optužnice prema kojoj je Manafort zaradio više od 60 miliona dolara lobiranjem za bivšu prorusku vladu u Ukrajini, a "znatan procenat" tog iznosa nije prijavio.

Tužilaštvo je bivšeg menadžera Trampove kampanje opisalo kao čovjeka koji je otvorio više od 30 bankarskih računa u tri zemlje u inostranstvu kako bi primio i sakrio prihod iz Ukrajine.

Manafort se na početku suđenja izjasnio da nije kriv. To je ujedno i prvo suđenje koje proizlazi iz istrage specijalnog zastupnika Roberta Mulera o ulozi Rusije u predsjedničkim izborima SAD-a 2016. godine.

Iako je suđenje usredsređeno na finansijski kriminal, može politički naštetiti Trumpu jer je riječ o čovjeku koji je sadašnjem predsjedniku tri mjeseca vodio kampanju i 2016. bio na sastanku s Rusima koji su ponudili inkriminirajuće informacije o demokratskoj protivkandidatkinji Hilari Klinton.

Sastanak s Rusima u središtu je 14-mjesečne Mulerove istrage koju predsjednik Tramp odbacuje i u nekoliko navrata kazao je da je gubitak vremena i novca. Tramp ponavlja da njegova kampanja nije bila dogovorena s Moskvom te da dogovor ionako nije zločin.

Bonus video: