Obama: SAD spremne na “ciljanu akciju” protiv iračkih islamista

“Sjedinjene Države neće sprovoditi vojnu akciju niti podržavati jednu sektu unutar Iraka na uštrb druge sekte”, naglasio je američki lider
3 komentar(a)
Ažurirano: 19.06.2014. 19:10h

Američki predsjednik Barak Obama kazao je danas da su Sjedinjene Države spremne na “ciljanu i preciznu vojnu akciju” protiv islamista u Iraku.

Međutim, naglasio je da se “američke snage neće vratiti u Irak kako bi ratovale”.

Obama je na konferenciji naveo da će do 300 vojnih savjetnika biti poslato u Irak kako bi pomogli tamošnjoj vladi.

Takođe je pozvao iračke lidere da vode “inkluzivnu agendu”, a BBC napominje da je šiitski premijer Nudi al Maliki optuživan da vodi antu-sunitsku politiku.

“Sjedinjene Države neće sprovoditi vojnu akciju niti podržavati jednu sektu unutar Iraka na uštrb druge sekte”, naglasio je američki lider.

Obama je kazao i da Iran može da ima konstruktivnu ulogu u Iraku, ali i da ne smije da ohrabruje korake koji bi doveli do građanskog rata u Iraku.

Vlasti povratile kontrolu nad rafinerijom

Iračka vojska preuzela je danas potpunu kontrolu nad najvećom iračkom rafinerijom poslije sukoba sa sunitskim ekstremistima, koji su pokušali da je zauzmu, saopšteno je u Bagdadu.

"Iračke snage bezbjednosti u potpunosti kontrolišu rafineriju u Baidžiju, oko 200 kilometara sjeverno od Bagdada", izjavio je portparol vlade Kasem Ata ne precizirajući da li je bilo žrtava u sukobu.

Radnici u rafineriji potvrdili su tu informaciju, rekavši da su se svi ekstremisti povukli iz naftnog kompleksa.

Ekstremisti iz organizacije Islamska država Iraka i Levanta (ISIL) juče su zapalili nekoliko naftnih rezervoara prije nego što su ušli u rafineriju.

Rafinerija, koja proizvodi 600.000 barela nafte dnevno, nalazi se kod Tikrita u provinciji Salahedin, koju su islamisti zauzeli prije više od nedjelju dana.

Sunitski ekstremisti u posljednjih nedjelju dana preuzeli su kontrolu nad drugim po veličini gradom u Iraku, Mosulom, velikim dijelom sjeverne provincije Ninive, nad Tikritom i Kirkukom.

Dobrovoljci će dobiti pomoć od države

Irački premijer Nuri al Maliki najavio je danas da će dobrovoljci koji se na strani vladnih snaga bori protiv ISIL-a biti mjesečno nagrađeni sa 750.000 iračkih dinara (više od 470 eura), javila je državna televiziija.

Dobrovoljci koji ne budu učestvovali u borbama sa 500.000 dinara (330 eura), dok će svi dobrovoljci dobiti i po 125.000 dinara (oko 80 eura) mjesečno za hranu, piše u saopštenju.

Rijad: Smiješna optužba Iraka

Saudijska Arabija odbacila optužbe iračkog premijera Nurija al Malikija, da Kraljevstvo podržava sunitske ekstremiste koji su zauzeli ključna mjesta na sjeveru.

"Irački premijer optužuje Kraljevstvo da je sponzor terorizma, što je smiješna optužba, s obzirom na to da je Saudijska Arabija osudila terorizam, naročito ISIL", rekao je šef saudijske diplomatije Saud al Faisal novinarima u Džedi.

Šiitska iračka vlada uporno optužuje svoje sunitske susjede da podržavaju pobunjenike na zapadu Iraka, prenio je Rojters.

"Mislim da je zemlja koja je mnogo propatila zbog terorizma, koja se borila protiv terorizma i nastavlja da se bori, upravo Saudijska Arabija", dodao je princ Saud.

"Naš savjet iračkim zvaničnicima je da se bore protiv terorizma slijedeći politiku Kraljevstva, a ne optužujući nas da sarađujemo s teroristima. Hvala bogu što smo očistili svoju zemlju od te epidemije", dodao je princ Saud.

Šef saudijske diplomatije je ranije danas pročitao saopštenje Organizacije za islamsku saradnju (OIC), koja je potvrdila da ostaje ujedinjena u borbi protiv sektaških politika.

Faisal je tom prilikom optužio Malikija da stoji iza "pogoršanja situacije u Iraku" i podstiče neslaganja u njegovoj zemlji.

Keri za razmjenu podataka s Iranom

Sjedinjene Države razmatraju mogućnost komunikacije s Iranom radi razmjene informacija o sunitskoj pobuni u Iraku, kazao je američki državni sekretar Džon Keri.

Šef američke diplomatije je, međutim, istakao da to ne znači da Vašington planira da radi zajedno s Iranom na rješavanju krize.

"Zainteresovani smo za komunikaciju s Iranom, da Iranci znaju šta mi mislimo, da mi znamo šta oni misle, tako da se uspostavi razmjena informacija, da ne bude zabune u narodu," izjavio je Keri.

Upitan tokom intervjua emitovanog danas na TV stanici NBC News i o mogućnosti američkih vazdušnih napada, Keri je rekao da je sve na "stolu za razmatranje" i da su sve opcije i dalje na raspolaganju predsjedniku Baraku Obami, prenio je Rojters.

Irak je zatražio od SAD da pokrenu vazdušne napade protiv sunitskih ekstremista, koji su zauzeli veći dio sjevernih iračkih oblasti, ali Vašington nije dao naznake da se s tim slaže.

Erdogan protiv intervencije

Premijer Turske Redžep Tajip Erdogan izjavio je da bi američki vazdušni napadi na ekstremiste u Iraku mogli da dovedu do velikih civilnih žrtava i da Sjedinjen Države trenutno nemaju takve planove.

"Amerika, prema svom trenutnom stavu i izjavama koje daje, ne vidi takve napade kao pozitivne. Ima elemenata Islamske države Iraka i Levanta (ISIL) koji su izmiješani s narodom. Takva operacija može da ima za posljedicu pogibiju velikog broja civila", poručio je Erdogan.

Galerija

Bonus video: