Obama: Špijuniranje - ništa novo

On je dodao da će Vašington pružiti saveznicima informacije u vezi sa izvještajima da je Nacionalna agencija za bezbjednost SAD prisluškivala diplomate EU
5 komentar(a)
Barak Obama, Foto: Reuters
Barak Obama, Foto: Reuters
Ažurirano: 01.07.2013. 20:02h

Predsjednik SAD Barak Obama ocijenio je da nije nikakvo čudo što se države međusobno špijuniraju.

On je dodao da će Vašington pružiti saveznicima informacije u vezi sa izvještajima da je Nacionalna agencija za bezbjednost SAD prisluškivala diplomate EU.

Najnovija otkrića o špijuniranju kancelarija EU u Vašingtonu, Njujorku i Briselu objavljena su u njemačkom nedjeljniku Špigl, a dijelom proističu iz podataka koje je objelodanio bivši službenik Nacionalne službe za bezbjednost SAD Edvard Snouden.

Obama je danas u Tanzaniji rekao da SAD razgovaraju sa Rusijom "na visokom nivou" kako bi se dokopale Snoudena, koji se trenutno nalazi u tranzitnoj zoni moskovskog aerodroma Šeremetjevo, i izvele ga pred sud.

"Mi sarađujemo toliko blisko da gotovo da nema informacija koje naše zemlje ne dijele"

Špigl je objavio da su SAD ugradile "bubice" u evropske kancelarije, a Obama se danas branio od optužbi evropskih saveznika sugerisanjem da takve aktivnosti država nisu neouobičajene.

"Ukazali bismo da svaka obavještajna služba - ne samo naša već i svaka evropska, azijska i čija god obavještajna služba - radi ono jedno što joj je rečeno da radi: trudiće se da razumiju svijet što bolje, i to je ono što se dešava u glavnim gradovima širom svijeta", rekao je Obama.

Zatim je dodao: "Da to nije slučaj, za obavještajnim službama ne bi bilo potrebe".

"I ja vam garantujem", rekao je Obama, "da u glavnim gradovima Evrope postoje ljudi koje zanima, ako ne šta sam jeo za doručak, onda barem šta bih mogao da kažem njihovim liderima ako se desi da se sastanem sa njima. Tako vam obavještajne službe funkcionišu". Zvaničnici EU iz Nemačke, Italije, Francuske, Luksemburga i same evropske vlade poručuju SAD da bi najnovija otkrića mogla da ugroze pregovore o transatlantskom ugovoru o slobodnoj trgovini.

Obama je rekao da će Nacionalna agencija za bezbjednost SAD procijeniti tvrdnje njemačkog Špigla a onda obavjestiti saveznike o tvrdnjama koje su tu iznijete.

Sa druge strane, Obama je svojim izjavama pokušao da ubijedi saveznike u Evropi, poput njemačke kancelarke Angele Merkel, francuskog predsjednika Fransoa Olanda i britanskog premijera Dejvida Kamerona, da se on oslanja na lične odnose, a ne na špijune, kada treba da utvrdi šta je njima i drugim svjetskim liderima na umu.

"Ja sam krajnji korisnik ove vrste informacija. Ako hoću da znam šta kancelarka Merkel misli, ja ću je nazvati. Ako hoću da znam šta predsjednik Oland misli na neku temu, ja ću ga nazvati. I ako hoću da saznam šta, recimo, Dejvid Kameron misli, ja ću nazvati Dejvida Kamerona. Na posletku, znate, mi sarađujemo toliko blisko da gotovo da nema informacija koje naše zemlje ne dijele", rekao je Obama.

Oland je danas zatražio da SAD smesta prekinu svako prisluškivanje diplomata Evropske unije

Bonus video: