Paljba iz vatrenog oružja kod Gadafijevog štaba u Tripoliju

Novinari nisu mogli da provjere navode očevidaca, pošto im je bilo zabranjeno da napuštaju hotel u kojem su smješteni.
0 komentar(a)
Ažurirano: 01.04.2011. 16:10h

Blizu utvrđenog štaba Moamera Gadafija u centru Tripolij se čula paljba iz vatrenog oružja, a očevici tvrde da su na krovovima bili razmešteni snajperisti i da je na ulicama bilo krvi.

Nije jasno ko je dvadesetak minuta pucao iz automatskih pušaka.

"Na ulicama su bile lokve krvi. Više se ništa ne vidi pošto su ulice očišćene", rekao je jedan stanovnik Tripolija.

Novinari nisu mogli da provjere navode očevidaca, pošto im je bilo zabranjeno da napuštaju hotel u kojem su smješteni.

Sedam civila poginulo u vazdušnim udarima koalicionih snaga

Sedam civila je poginulo, a 25 je povrijeđeno u udaru iz vazduha koalicionih snaga na konvoj vozila progadafijevih snaga u dijelu Libije koji je pod kontrolom pobunjenika, rekao je ljekar Sulejman Refardi britanskom BBC-u.

Prema njegovim riječima, napad se dogodio u selu Zavija el Argobe, oko 15 kilometara od grada Brege.

U napadu je pogođen kamion koji je prevozio municiju, ali su od eksplozije uništene dvije obližnje kuće.

Doktor Refardi rekao je da su svi poginuli imali između 12 i 20 godina. NATO je saopštio da su u toku provjere izvještaja.

Vijest o civilnim žrtvama objavljena je nakon što je lider opozicije Mustafa Abdul Džalil rekao da će se pobunjenici saglasiti sa prekidom vatre ukoliko se Gadafijevi vojnici povuku iz gradova.

Borbe za Bregu

Borbe se vode izmedju libijskih pobunjenika i snaga vjernih libijskom vođi Muamaru Gadafiju blizu naftne luke Brega na istoku zemlje.Linija fronta danas je bila negdje oko Brege, ali je bilo nemoguće dobiti informacije iz nezavisnih izvora ko kontroliše ovo mjesto koje se nalazi 800 kilometara istočno od Tripolija.

Svi Gadafijevi ljudi koji su ga napustili

Musa Kusa - doskorašnji ministar spoljnih poslova Libije, Gadafijev čovjek od povjerenja, i direktni učesnik u svemu što se tiče najužeg kruga Gadafijevog režima. Prije nego što je postao šef diplomatije, više od jedne decenije bio je glavni čovjek libijske obavještajne službe.

Nakon što je iz medicinskih razloga otišao u Tunis, Musa Kusa je 30. marta odletio za London. Libijska opozicija međutim tvrdi da je on bio umiješan u bombaški napad na putnički avion koji se 1988. srušio u škotskom gradiću Lokerbi.

Mustafa Abdul-Džalil - doskorašnji ministar pravde, koji je na tom položaju proveo tek nekoliko godina. Podnio ostavku 21. februara u znak protesta zbog "prekomjerne upotrebe sile" protiv civila koji su tražili odlazak Gadafija sa vlasti.

Sada je jedan od lidera pobunjeničkog Prelaznog savjeta. Potiče sa istoka Libije, iz grada Bajda koji je pod kontrolom pobunjenika.

Abdel-Fatah Junis - doskorašnji ministar unutrašnjih poslova i komandant moćne specijalne jedinice "Munjevita brigada" koji je prebjegao pobunjenicima 17. februara. To se dogodilo kada je Junis, rodom sa sada pobunjenog istoka Libije, poslat da uguši proteste u Bengaziju.

Junis je, inače, bio među oficirima koji su se pridružili Gadafiju u puču na osnovu kojeg je on 1969. godine došao na vlast u Libiji. "Munjevita brigada" je jedna od rijetkih obučenih formacija koja se bori na strani pobunjenika. Međutim, dobar dio opozicije je sumnjičav u pogledu Junisa, zbog onog što je radio dok je bio šef Gadafijeve policije.

Ali Abdesalam Treki - nekada ministar spoljnih poslova i predsjednik Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN). Gadafi ga je imenovao da predstavlja Libiju u svjetskoj organizaciji nakon što je tamo čitava libijska delegacija podnijela ostavku. Umesto toga, Treki je 31. marta pobjegao, i sada se nalazi u Kairu. Rodom je iz libijskog grada Misrata, koji je pod opsadom Gadafijevih trupa.

Mahmud Džibril - Ekspert za planiranje, obrazovan u SAD. Svojevremeno je bio šef libijskog Nacionalnog savjeta za planiranje i Nacionalnog odbora za ekonomski razvoj. Navodno mu je u jednom trenutku ponuđeno da bude premijer.

Dao je ostavku nakon izbijanja pobune, i sada je šef opozicionog Prelaznog savjeta sa sjedištem u Bengaziju.

Ahmed Gadaf Al-Dam - Gadafijev rodjak i jedan od njegovih nekada najbližih saradnika. Gadaf al-Dam je 24. februara otišao u Egipat i distancirao se od libijskog režima zbog kršenja ljudskih prava.

Bio je u užem krugu Gadafijeviih saradnika i služio kao spona sa Kairom.

Galerija

Bonus video: