Pentagon uspješno testirao jato 103 bespilotne letjelice

Proizvodnja ovakvih bespilotnih letjelica nije skupa a prednosti im je što zbog brojnosti mogu lakše da savladaju neprijateljsku odbranu
0 komentar(a)
Pentagon, Foto: Shutterstock
Pentagon, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 10.01.2017. 07:24h

Pentagon je saopštio da je nedavno uspješno testirao "jato" 103 mini bespilotne letjelice i tako ostvario još jedan korak ka novoj vrsti oružja.

Zahvaljujući napretku vještačke inteligencije može da se razmišlja o mini robotima kojima bi u tu svrhu upravljao čovjek, a vojni stratezi ocjenjuju da je pred ovakvim tipom novog naoružanja lijepa budućnost.

Proizvodnja ovakvih bespilotnih letjelica nije skupa a prednosti im je što zbog brojnosti mogu lakše da savladaju neprijateljsku odbranu, navodi se u saopštenju koje kasno sinoć objavio Pentagon.

Pentagon je u oktobru testirao "jato" mini dronova Perdix dužine oko 16 centimetara. Letjelice su spuštene iz tri borbena aviona F/A-18 Super Hornet, navodi se u saopštenju koje je kasno sinoć objavio Pentagon.

Vilijam Roper uz Službe za strateške kapacitete Pentagona objasnio je da je prednosti ovakvih letjelica to što "grupa nema vođu", kao i da se lako prilagođava ako joj se priključi nova letjelica ili ukoliko je neka napusti u slučaju da je oborena.

Službu za strateške kapacitete Pentagona osnovao je aktuelni sekretar obrane SAD, tehnofil Ašton Karter, kada je bio drugi čovjek te ustanove.

Dron Perdix su dizajnirali studenti prestižnog univerziteta Em-Aj-Ti (MIT) 2013. i od tada se neprekidno poboljšava.

Bonus video: