Peti put u posljednjih 15 mjeseci: MMF smanjio procjene rasta globalne ekonomije

Fond je poručio da je, uprkos poboljšanjima u Evropi i Japanu te djelimičnom oporavku cijena sirovina, odluka o Bregzitu izazvala značajan rast nesigurnosti, što bi moglo naštetiti investicijama i izazvati pad povjerenja ulagača i potrošača
205 pregleda 0 komentar(a)
Međunarodni monetarni fond, Foto: Shutterstock
Međunarodni monetarni fond, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 20.07.2016. 08:45h

Međunarodni monetarni fond (MMF) smanjio je procjene rasta svjetske ekonomije već peti put u posljednjih 15 mjeseci, a ovog puta zbog nesigurnosti nakon odluke Britanije o napuštanju Evropske unije (EU).

Prema novom izvještaju Svjetski ekonomski izgledi, MMF očekuje da će u ovoj godini globalna privreda porasti 3,1 odsto, 0,1 procentni bod manje nego što je prije prognozirao. I za narednu godinu procjenu rasta je smanjio 0,1 postotni bod, na 3,4 odsto.

Dosad je MMF procjene smanjivao zbog usporavanja rasta kineske ekonomije, pada cijena sirovina i nafte, a ovoga puta zbog mogućih posljedica Bregzita, prenosi SEEbiz.

Fond je poručio da je, uprkos poboljšanjima u Evropi i Japanu te djelimičnom oporavku cijena sirovina, odluka o Bregzitu izazvala značajan rast nesigurnosti, što bi moglo naštetiti investicijama i izazvati pad povjerenja ulagača i potrošača.

Prije referenduma u Britaniji 23. juna MMF je, kako se navodi, planirao da poveća procjene rasta, ali nakon odluke Britanaca o napuštanju Unije primjetan je rast nesigurnosti.

MMF je poručio da će najveće posljedice Bregzita osjetiti sama Britanija, pa je procjenu rasta tamošnje ekonomije u ovoj godini smanjio 0,2 postotna boda, na 1,7 odsto. U narednoj godini procjenu je smanjio još drastičnije, 0,9 postotnih bodova, na 1,3 odsto.

Za ovu godinu MMF je blago povećao procjene rasta privrede eurozone, ali za narednu godinu smanjio je očekivanja 0,2 procentna boda, na 1,4 odsto.

“To su procjene zasnovane na optimističnom scenariju da pregovori između Britanije i EU o izlasku neće imati veće političke posljedice, da će se izbjeći veće ekonomske barijere i da neće biti novih većih poremećaja na tržištima”, smatraju u MMF-u.

Međutim, ako dođe do scenarija prema kojem bi pregovori o 'razvodu' između Britanije i Unije krenuli loše, ako bi se finansijski stres intenzivirao, ako bi se trgovinski odnosi između Britanije i EU sveli na one prema pravilima Svjetske trgovinske organizacije (WTO) i ako bi London izgubio svoj položaj finansijskog centra Evrope, posljedice bi, smatra MMF, mogle biti drastičnije.

U tom slučaju bi Britanija uronila u recesiju, dok bi rast svjetske ekonomije usporio na 2,8 odsto u ovoj i narednoj godini.

Što se Kine tiče, izgledi za tamošnju ekonomiju uglavnom su nepromijenjeni. MMF u ovoj godini očekuje blago poboljšanje rasta na 6,6 odsto, ali i novo usporavanje u narednoj godini na 6,2 odsto.

Recesija u Brazilu i Rusiji mogla bi, međutim, u ovoj godini biti manje duboka nego što se prvobitno procjenjivalo, zahvaljujući rastu cijena nafte i sirovina, a nastavi li se tako, naredne godine bi te privrede konačno mogle i porasti.

Bonus video: