Pogledajte fotografije sa mjesta eksplozije majke svih bombi

Reporteri koji su došli u Nangarhar tvrde da je teško odrediti i mjesto pada bombe, budući da nema nikakvog kratera, ali sudeći po iskrivljenim i spaljenim stablima može da se zaključi da je "razarajući talas toplote" sve spržio
91 pregleda 20 komentar(a)
Ažurirano: 25.04.2017. 06:54h

Prije 11 dana SAD su na istoku Avganistana bacili najveću nenuklearnu bombu u kojoj je bilo čak 11 tona eksploziva.

Cilj "majke svih bombi" (MOAB), kako je vole nazivati, bio je da uništi kompleks tunela koji su koristili militanti Islamske države.

Avganistansko ministarstvo odbrane je saopštilo da je u napadu MOB poginulo najmanje 36 ekstremista.

Te navode SAD nisu mogle da potvrde.

Po prvi put nakon napada na mjesto detonacije su stigli i novinari, ali reporter agencije Rojters je prenio da nije previše toga vidio.

Tek spaljenu zemlju i drveća, razbacane cigle...

Čak su i neki tuneli koji su koristili teroristi ostali netaknuti. Dokaza o eventualnim žrtvama nema, prenosi Jutarnji.hr.

Službenici američke vojske tvrde da nisu mogli ranije novinare da pozovu budući da su morali da očiste to područje od preostalih militanata Islamske države, ali i talibana.

Reporteri koji su došli u Nangarhar tvrde da je teško odrediti i mjesto pada bombe, budući da nema nikakvog kratera, ali sudeći po iskrivljenim i spaljenim stablima može da se zaključi da je "razarajući talas toplote" sve spržio.

Nekoliko stotina metara dalje od udara, Avganistanci su proučavali podzemne tunele koje su koristili pripadnici Islamske države.

Ulaz u tunel je toliko malen da čovjek prosječne visine jedva da može da uđe unutra, a po cijelom kompleksu bili su razbacani električni kablovi, jastuci, muška odjeća...

Avganistanci kažu da je jedna pećina isključivo bila rezervirana za zarobljenike, ali da je u trenutku napada bombom bila napuštena.

Amerikanci naglašavaju da ih uopšte ne zanima koliko je militanata ubijeno u napadu, već da je cilj bio da se uništi podzemni kompleks tunela i očistiti područje od mina. To je potvrdio i američki ministar obrane Džejms Matis koji je doputovao u Avganistan.

"Kopanje tunela i brojanje žrtava vjerovatno je besmisleno u trenutku dok jurimo neprijatelja koji vam još uvijek može nauditi", rekao je Matis.

Zvaničnici američke vojske, kako prenosi Jutarnji.hr, procjenjuju da u Avganistanu djeluje između 600 i 800 militanata Islamske države.

Galerija

Bonus video: