Sirijska opozicija odbacuje mogućnost koalicione vlade sa Asadom

Formiranje izvršnog tijela koje bi upravljalo zemljom zahvaćenom ratom narednih 18 mjeseci, koliko je prema procjenama UN ostalo do sljedećih izbora, glavna je tačka neslaganja između dva suprotstavljena politička tabora
1 komentar(a)
Bašar al Asad, Foto: Reuters
Bašar al Asad, Foto: Reuters
Ažurirano: 30.03.2016. 19:31h

Sirijska opozicija odbacila je danas prijedlog sirijskog predsjednika Bašara el Asada o formiranju jedinstvene vlade režima i opozicije, navodeći da on ne smije ostati ni trenutka više na vlasti, prenjela je agencija Frans pres.

"U međunarodnim rezolucijama pominje se formiranje prelazne vlade sa punim ovlašćenjima, uključujući i vršenje predsjedničkih dužnosti. Asad ne smije ostati na vlasti poslije formiranja tog organa, on ni trenutka više ne smije ostati na vlasti", rekao je šef delegacije Visokog pregovaračkog komiteta u Ženevi Asad el Zoabi.

On je dodao da su Bašar el Asad i njegov režim izgubili vezu sa stvarnošću i da su sve izjave sirijskog predsednika pokušaj da izbegne odgovore na pitanja o odlasku sa vlasti.

U intervjuu ruskoj agenciji Ria Novosti, Asad je pozvao na ujedinjenje režima i opozicije i predložio formiranje jedinstvene vlade, odbacivši ideju o uspostavljanju prelazne vlade sa punim ovlašćenjima koju zastupa opozicija.

Formiranje izvršnog tijela koje bi upravljalo zemljom zahvaćenom ratom narednih 18 mjeseci, koliko je prema procjenama UN ostalo do sljedećih izbora, glavna je tačka neslaganja između dva suprotstavljena politička tabora.

Rezolucijom 2254 Savjeta bezbjednosti UN predviđeno je formiranje privremene ili prelazne vlade, ali nije jasno na koji način bi ona vršila vlast.

Pristalice Asadovog režima zalažu se za vladu koja bi uključivala i predstavnike opozicije i bila odgovorna predsjedniku Asadu, u skladu sa važećim ustavom.

Sa druge strane, opozicija traži formiranje prelazne vlade koja bi imala puna ovlašćenja, uključujući i vršenje predsjedničkih dužnosti, u kojoj Asad ne bi imao nikakvu ulogu.

"Ne obaziremo se na Asadovo tumačenje prelaznog perioda, već se zalažemo za uspostavljanje novog sistema zasnovanog na političkom pluralizmu i principima građanske demokratije", rekao je Zoabi.

Prošle nedjelje okončan je još jedan krug pregovora u Ženevi pod nadzorom UN, ali nije postignut značajniji napredak u rješenju krize, jer je i dalje ostalo otvoreno pitanje odlaska Bašara el Asada sa vlasti.

Bonus video: