Sunitska plemena u Iraku: Između Islamske države i šiitske Vlade

"Imali smo težak izbor. Da je Islamska država uspjela ući, sve bi uništila sve, uključujući i naše dostojanstvo. Ostala plemena bila su sa Islamskom državom i nijesu se htjela boriti. Da smo podržali Islamsku državu, onda bismo se suočili sa Vladinom osvetom", kazao je Dar Ali Abdulah
0 komentar(a)
Oružje, Irak, Foto: Reuters
Oružje, Irak, Foto: Reuters
Ažurirano: 06.09.2015. 08:58h

U Iraku, neka sunitska plemena sarađuju s šiitskom centralnom vladom i ostalim milicijama u borbi protiv terorističke organizacije Islamska država.

No, za pleme Jebur ova saradnja je samo rezultat borbe protiv zajedničkog neprijatelja.

Sedam mjeseci grad Duluija je bila pod opsadom boraca Islamske države , javlja Zeina Kodr, novinarka Al Džazire. To je jedini sunitski grad u pokrajini Saluhudin koji ova teroristička grupa nije bila uspjela osvojiti.

Snage Islamske države se tu suočavaju sa žestokim otporom, od ljudi poput Dara Alija Abdulaha. Njegovo pleme Jebur bilo je jedino koje je ustalo protiv Islamske države u tom dijelu Iraka.

"Imali smo težak izbor. Da je Islamska država uspjela ući, sve bi uništila sve, uključujući i naše dostojanstvo. Ostala plemena bila su sa Islamskom državom i nijesu se htjela boriti. Da smo podržali Islamsku državu, onda bismo se suočili sa Vladinom osvetom", kazao je on.

Nekoliko mjeseci kasnije, pripadnici tog plemena postali su pripadnici vojske u Duluiji. Dobili su službeni vojni status nakon što su se obavezali da se pridruže šiitskim oružanim grupama koje djeluju pod nazivom "Narodne mobilizacijske snage".

"Sunitska plemena u Iraku nijesu jedinstvena. Neka su se obavezala na vjernost Islamskoj državi, druga ne vjeruju šiitskoj vladi zbog njene sektaške politike. A ima i onih poput Jebur plemena koji ne žele reći da su pristalice Vlade, ali u isto vrijeme ne smatraju sebe neprijateljima države", javlja Kodr.

Za sada je to pleme pristalo na saradnju s Vladom. Njihova jedinica, kao i druge plemenske jedinice će osigurati vlastita područja kada Nacionalna garda bude stvorena.

No, ovom planu se protive mnogi šiitski političari. Neki suniti su takođee zabrinuti zbog slabosti iračke države.

Abdel Hamid Sobi, pukovnik šiitske brigade Hamza, rekao je: "Nacionalna garda je dobar projekat, ali mora postojati centralna komanda. Davanje nezavisnosti jedinicama znači da one postaju suviše moćne".

Drugačija realnost

Na prvi pogled se čini da Vladina politika saradnje sa sunitskim plemenima daje rezultate. No, izvan granica grada, realnost je, ipak, drugačija.

"Treba nam građanska država, a ne vjerska ili plemenska država. Moramo izgraditi regularnu vojsku. Sada svako područje ima vojsku i to je prvi temelj za podjelu Iraka", ocijenio je Abdulah, a prenosi Al Džazira.

Nepovjerenje između lokalnog stanovništva i vlasti je i dalje veliko.

Mnogi su bili pripadnici vojske bivšeg predsjednika Sadama Huseina. Oni nijesu dobili mjesto u novom Iraku i krive iračku vladu za provođenje sektaškog programa.

Stanovnik Ahmad Hamid Kadam je kazao: "Izgubili smo vjeru u Vladu. Mnogi od onih koji napuštaju Irak su suniti. Kada smo trebali podršku u borbi protiv Islamske države, Vlada je reagovala prekasno".

Jebur pleme insistira da borba protiv Islamske države nije zbog Vladinog zahtjeva. Mnogi od njih imaju iskustvo sukoba sa prethodnikom Islamske države u Iraku, Al-Kaidom.

Ponosni su da se na linijama fronta nalaze i pripadnici ostalih etničkih zajednica.

Zajednički neprijatelj ih je okupio. Ipak, malo toga ukazuje na to da taj grad može biti model za suživot i nacionalno jedinstvo.

Bonus video: