Tajni dokumenti otkrivaju kako je Mosad pokušavao da uhvati dr Mengelea

Mengele se udavio dok je plivao 1979. u Brazilu. Sahranjen je pod lažnim imenom u Sao Paulu, a grob mu je otkriven 1985. godine i kosti su kasnije identifikovane DNK testom i svjedočenjem Rolfa Mengelea
228 pregleda 0 komentar(a)
Jozef Mengele, Foto: Wikipedia.org
Jozef Mengele, Foto: Wikipedia.org
Ažurirano: 05.09.2017. 10:29h

Izraelski mediji objaviće ove nedjelje neke od metoda koje je koristio Mosad u neuspjelim pokušajima da uhvati ozloglašenog nacističkog doktora Jozefa Mengelea, poznatog kao "anđeo smrti".

Radi se o davno sklonjenom tajnom dosijeu u kome se dokumentuju kreativne metode te obavještajne službe. Pred objavljivanje u petak, tiražni list Jediot Ahronot je citirao izvode na hebrejskom jeziku o pokušajima prisluškivanja, pa čak i da se pošalje žena da zavede sina Mengelea. Taj list navodi da je dosije pun izvještaja, mapa i fotografija i da je ležao duboko u arhivi Mosada od 50-tih godina, skriven čak i od mnogih Mosadovih operativaca.

Mengele je postavljen za glavnog ljekara u koncentracionom logoru Aušvic -Birkenau 1943. godine i bio je odgovoran ne samo za podjelu novoprodošlih u logor na one koji su sposobni da rade i one koji će odmah biti poslati u gasne komore, već je sprovodio užasne medicinske testove na zatvorenicima, fokusirajući se na blizance.

Aušvic je napustio 17. januara 1945. prije nego što je Crvena armija oslobodila logor. Poslije dramatičnog hvatanja Adolfa Ajhmana, jednog od glavnog organizatora holokausta, u Buenos Ajresu u maju 1960, Mosadu je naređeno da uhvati i Mengelea, ili ako ne uspije u tome, da ga ubije, navodi Jediot ahronot.

List se poziva na dokumentaciju u Dosijeu Melcer o slučaju iz 1962. godine kada su Mosadovi agenti zamalo uhvatili svoju metu. Dugo se već zna da su agent Cvi Aharoni i njegovi ljudi na osnovu dojave putovali u izolovano područje kraj Sao Paula u Brazil gdje su se sreli s čovjekom koji je odgovorao opisu Mengelea.

U knjizi "Mengele: Kompletna priča" iz 1986. Džerlad Posner i Džon Vare pisali su da je Aharoni izvjestio o tome svog šefa Israela Harela, ali su Harela logistika hvatanja, ograničenja budžeta i pogoršani odnosi s Egiptom ubijedili da zaustavi operaciju.

Jediot ahronot citira telegram poslat sjedištu Mosada u kome se izvještava da je primjećen "čovjek koji odgovara opisu Mengelea po svom obliku, visini, godinama i odjeći".

Takođe opisuje još jednu misiju dokumentovanu u dosijeu iz 1983. da se iskoristi jedini Mengeleov sin Rolf koji je tada živio u zapadnom Berlinu kako bi se stiglo do mete. Agencija je znala da su otac i sin rođeni na isti dan i nadala se da će njih dvojica telefonom jedan drugom čestitati rođendan.

Komunikaciono odjeljenje Mosada je prisluškivalo Rolfov telefon, dok je Mosadova pomoćnica zvana Vila uzimala njegovu poštu iz poštanskog sandučeta i poslije vraćala.

Agenti su nekoliko puta provaljivali u Rolfov stan i fotografisali dokumente. Plan je bio da jedan agent predstavi kao blizak saradnik starijeg Mengelea i da telefonira Rolfu poslije rođendana i kaže zabrinuto da je ozbiljno bolestan, da su ljekari zabrinuti i da je on tražio da Rolf odmah dođe.

Nadali su se da će Rolf, koga su zvali Horomi, telefonirati nekom, naručiti avionsku kartu ili napustiti svoj dom poslije čega bi ga slijedili. Telefonskog poziva za rođendan, međutim, nije bilo jer je, kako se kasnije ispostavilo, Jozef Mengele bio mrtav već četiri godine. U jednom trenutku kasnije Mosad je pokušao da zainteresuje Rolfa za agentkinju koja je bila "aktraktiva, inteligentna i sposobna da bude privatna sekretarica", kako je navedeno. To takođe nije uspjelo.

Mengele se udavio dok je plivao 1979. u Brazilu. Sahranjen je pod lažnim imenom u Sao Paulu, a grob mu je otkriven 1985. godine i kosti su kasnije identifikovane DNK testom i svjedočenjem Rolfa Mengelea.

Posmrtni ostaci su u forenzičkom institutu u Sao Paulu već skoro tri decenije, a porodica nikada nije došla po njih.

U martu je dr Daniel Romero Muniz, profesor medicine s Univerziteta Sao Paulo, koji je učestvovao u identifikaciji Mengelea, najavio da će ostaci biti dati za medicinska istraživanja. Muniz je dobio sudski slučaj koji mu je omogućio da da kosti za istraživanja objavili su tada brazilski i svjetski mediji.

Bonus video: