Tramp: Amerika na prvom mjestu, druge zemlje da plate zaštitu

U intervjuu za list Njujork tajms objavljenom u subotu, Tramp je rekao i da je otvoren za mogućnost da se Japanu i Južnoj Koreji dozvoli da naprave sopstveni nuklearni arsenal, radije nego da se oslanjaju na američko nuklearno oružje u zaštiti od Severne Koreje i Kine
14 komentar(a)
Donald Tramp, Foto: Reuters
Donald Tramp, Foto: Reuters
Ažurirano: 27.03.2016. 11:02h

Kandidat za predsjedničku nominaciju Republikanske stranke Donald Tramp izjavio je da bi, ako bi bio izabran za predsjednika SAD, možda obustavio kupovinu nafte od Saudijske Arabije i drugih arapskih saveznika ukoliko te zemlje ne uključe svoje kopnene snage u borbu protiv Islamske države.

U intervjuu za list Njujork tajms objavljenom u subotu, Tramp je rekao i da je otvoren za mogućnost da se Japanu i Južnoj Koreji dozvoli da naprave sopstveni nuklearni arsenal, radije nego da se oslanjaju na američko nuklearno oružje u zaštiti od Severne Koreje i Kine.

Takođe bi bio spreman da povuče američke snage iz te dvije zemlje ako ne bi povećale svoje doprinose troškovima vojske SAD.

Svoje stavove na polju spoljne politike Tramp je opisao kao "Amerika na prvom mestu", dodajući da bi bio spreman da ponovo razmotri tradicionalne saveze ako partneri SAD ne bi bili spremni da plate, novcem ili slanjem trupa, prisustvo američkih snaga širom svijeta. "Nećemo više biti prevareni", kazao je Tramp.

Tramp je rekao da bi tražio da se ponovo pregovara o mnogim važnim sporazumima koje SAD ima sa saveznicima, uključujući 56 godina star bezbjednosni sporazum s Japanom, koji je opisao kao jednostran.

Kada je u pitanju budućnost NATO-a, Tramp smatra da je ta vojna alijansa zastarjela i da je "ekonomski nepravedna" za SAD i da je otvoren za alternativne organizacije za borbu protiv terorizma.

Prema njegovom mišljenju, SAD bi mogle da povrate centralnu ulogu u svijetu kroz mehanizam ekonomskog pregovaranja, koji bi mogao da se primeni u rešavanju gotovo svakog aktuelnog međunarodnog sukoba, pa i u slučaju aktivnosti Pekinga u Južnom kineskom moru.

Bonus video: