Tramp se požalio Junkeru i Tusku: Njemci su loši, jako loši

"Pogledajte milione automobila koje prodaju u SAD. Strašno. To ćemo prekinuti", rekao je on, navodi njemački list pozivajući se na učesnike tog susreta
59 pregleda 12 komentar(a)
Donald Tramp, Angela Merkel, Foto: Reuters
Donald Tramp, Angela Merkel, Foto: Reuters
Ažurirano: 26.05.2017. 09:12h

Američki predsjednik Donald Tramp napao je Njemačku i njenu prodaju automobila u SAD, na susretu sa čelnicima Evropske unije, piše njemački Špigel.

"Njemci su loši, jako loši", rekao je on prilikom susreta sa predsjednikom Evropske komisije Žan-Klodom Junkerom, Evropskog savjeta Donaldom Tuskom i ostalim visokim zvaničnicima EU u Briselu, navodi Špigel.

"Pogledajte milione automobila koje prodaju u SAD. Strašno. To ćemo prekinuti", rekao je on, navodi njemački list pozivajući se na učesnike tog susreta.

Junker je tada intervenisao i, prema istom izvoru, odlučno stao u obranu Njemačke, poručivši da slobodna razmjena koristi svima.

Ni kancelarka ni Bijela kuća nisu zasad komentarisali pisanje Špigela.

Sa druge strane, Zidojče Cajtung piše da su evropski zvaničnici bili šokirani količinom neznanja koju su američki predstavnici pokazali o trgovinskoj politici Unije. Prema njihovom pisanju, Geri Koen, bivši bankar Goldman Saksa, a sada Trampov savjetnik za ekonomiju, je navodno rekao da između SAD-a i Belgije postoje drugačije carine nego između SAD-a i Njemačke, očito nesvjestan činjenice da države članice EU trgovinske ugovore sa trećim zemljama zaključuju zajednički.

Kako prenosi Jutarnji.hr, vijesti o kritikama koje je Tramp iznio na račun Njemačke stižu nakon prilično gorkog ukusa koji je ostao među Evropljanima nakon njegovog govora na samitu NATO-a.

Mnogi su se nadali, a iz Bijele kuće su uoči samita slali upravo takve signale, da će američki predsjednik dati snažniju podršku paktu te da će u najmanju ruku jasno dati do znanja da Amerika ostaje predana članku 5 Sjevernoatlantske povelje. Riječ je o članu u kojem je sadržan sam temelj NATO-a, a to je politika da u slučaju da je jedna članica pakta napadnuta, sve ostale članice se takođe smatraju napadnutima i u tom smislu obvezne su da stanu u odbranu svoje napadnute saveznice.

Ali, Tramp nijednom tokom govora člana 5 nije ni spomenuo, ali je zato grmio da 23 članice koje trenutno ne izdvajaju ciljanih dva odsto BDP-a za odbranu zapravo duguju NATO-u ogromne sume novca te da se ponašaju nepošteno prema američkim poreskim obveznicima.

Nije se, kako prenosi Jutarnji, pretrgao ni u pominjanju Rusije, sa kojom brojne članice Evropske unije još od aneksije Krima imaju probleme u odnosima, nego se usredsredio na pitanje migracije, ne iznoseći pritom ideju kako bi to NATO kao vojni savez mogao da se uhvatiti u koštac sa tim problemom. Vol Strit Žurnal citirajući evropske diplomate navodi da su ostali u šoku zbog ovakvog Trampova nastupa.

Analitičari su istakli i neprijatan trenutak prilikom Trampovog rukovanja sa francuskim kolegom Emanuelom Makronom i njegovo guranje premiera Crne Gore Duška Markovića kako bi stao prvi red za zajedničko fotografisanje kao svojevrsne simbole NATO-ove razjedinjenosti.

Za scenu sa Markovićem se pritom podsjeća da je Crna Gora prošla kroz krajnje tešku fazu odnosa sa Rusijom upravo zbog namjere da uđe u NATO, kao i da je pokušan državni udar za koji vlasti u Podgorici optužuju ljude povezane sa Moskvom.

Istom Moskvom koja je, prema američkim obavještajnim službama, pokušala da utiče i na američke predsjedničke izbore, oko čega trenutno traje nekoliko istraga, a istraga FBI bi mogla da se približiti i samoj Bijeloj kući.

Bonus video: