Tunis će Libiji izručiti Gadafijevog premijera

Tunis će Libiji predati nekadašnjeg premijera iz vremena Moamera Gadafija, a izručenje bi se moglo ostvariti za "nekoliko dana ili sedmica"
0 komentar(a)
Al Mahmudi, Foto: Beta
Al Mahmudi, Foto: Beta
Ažurirano: 22.05.2012. 16:37h
Predsjednik Tunisa Moncef al-Marzuki je zaustavio proces ekstradicije i rekao da se to neće dogoditi sve dok se stanje u Libiji ne stabilizuje, tako da se može garantovati pošteno suđenje jer su, kako je tada rekao, pobunjenici ubili i Gadafija.

"Vlada je odlučila da preda Mahmudija i sad još samo treba riješiti organizacijska pitanja", najavio je u danas ministar pravosuđa Tunisa Nuredin Buheiri u intervjuu za Rojters.

Sud je u novembru prošle godine bio odlučio da Mahmudija treba izručiti, ali je predsjednik Tunisa Moncef al-Marzuki zaustavio taj proces i rekao da se to neće dogoditi sve dok se stanje u Libiji ne stabilizuje, tako da se može garantovati pošteno suđenje jer su, kako je tatda rekao, pobunjenici ubili i Gadafija.

Tako je Mahmudi u neuobičajenom položaju jer je na sudu u Tunisu oslobođen optužbe, ali je ostao u pritvoru dok se čeka dogovor s Libijom.

Na pitanje kad bi se to moglo dogoditi, Buheiri je rekao: "To može biti za koji dan ili sedmicu... Naša libijska braća obavezala su se da će fizički i emocionalno poštovati Mahmudija i da će mu pošteno suditi".

Tunis je u avgustu prošle godine priznao libijski Nacionalni prelazni savjet kao legitimnog predstavnika Libije i obećao da će sarađivati s novim vlastima.

Organizacija Amnesti internešnel je tada pozvala Tunis da ne izruči Mahmudija, tvrdeći da postoji opasnost da njegova prava neće biti poštovana u Libiji.

"Ako bude vraćen u Libiju, mogao bi da bude izložen ozbiljnoj opasnosti, teškim kršenjima ljudskih prava, uključujući mučenje... vansudskom pogubljenju i nepravičnom suđenju", ocijenila je tada ova grupa sa sjedištem u Londonu.

Konačni Sporazum o izručenju je prostignut prošle nedjelje kada je u Tunisu boravila delegacija iz Libije na čelu s premijerom Abdelom Rahimom al-Kibom.

Zastupnik Al-Mahmudija kritikovao je ovu odluku uz ocjenu da je to "sramota za ljudska prava u Tunisu i revoluciju u Tunisu".

Al-Mahmudi je bio na čeli vlade sve do posljednjih dana režima Moamera Gadafija.

Bonus video: