U svijetu ima 40 miliona robova, svaka druga država nije kriminalizovala ropstvo

Ukidanje modernog ropstva do 2030. bilo je jedno od globalnih ciljeva koji su članice UN-a jednoglasno prihvatile prije pet godina
4204 pregleda 9 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Ropstvo nije zločin u gotovo polovini država, pokazalo je istraživanje o svjetskim zakonodavstvima, pozvavši zemlje da riješe pravne rupe koje omogućuju kriminalcima da izbjegnu kaznu.

Mnoge države nemaju zakone koji direktno kriminalizuju i kažnjavaju vlasništvo ili kontrolu nad drugom osobom, pokazala je baza podataka platforme Antislavery in Domestic Legislation, lansirana u sjedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku.

"Mnogi će se iznenaditi da ne postoje krivični zakoni u svim državama u kojima bi se optuživao, osuđivao i kažnjavao pojedinac jer je podvrgavao ljude najekstremnijim oblicima izrabljivanja", kazala je istraživačica iz Rights Laba niverziteta u Notingemu Katarina Švarc, koja je predvodila rad na bazi podataka.

Trenutno je na svijetu 40 miliona modernih robova, pokazuju procjene Međunarodne organizacije rada i organizacije Walk Free.

To uključuje i one koji su primorani na rad ili brak.

Ukidanje modernog ropstva do 2030. bilo je jedno od globalnih ciljeva koji su članice UN-a jednoglasno prihvatile 2015. godine.

Iako su u svijetu ukinuti zakoni koji su nekada dopuštali ropstvo, istraživači tvrde da velik dio od sveukupno 193 članice UN-a nisu eksplicitno kriminalizovale ropstvo i druge načine izrabljivanja, prenosi agencija Hina.

Zakoni protiv ropstva ne postoje u 94 države, gotovo polovini UN-a, upozoravaju članovi Rights Laba koji su sarađivali i sa australijskim univerzitetom Monaš.

Pokazalo se i da gotovo dvije trećine država nisu kriminalizovale ni neku od četiri prakse povezane sa ropstvom - kmetstvo, dužničko ropstvo, nasilni brakovi i trgovinu djecom - osim u slučajevima trgovine ljudima.

Naučnici su istakli da gotovo sve države imaju zakone protiv trgovine ljudima.

Izvještajem se želi istaći kako se razumijevanje pojma ropstvo proširilo i da sada uključuje i druge vrste izrabljivanja, ali da zakoni to nisu popratili, rekao je Jakub Sobik, portparol humanitarne organizacije Anti-Slavery International.

Sobik naglašava kako odgovor nije u tome da se jednostavno postrože zakoni.

"Ropstvo po svojoj prirodi želi eksploatisati one koji nisu obuhvaćeni vladavinom prava", rekao je Sobik za Thomson Reuters Foundation.

"Potrebne su mjere širokog raspona koje će adresirati veći kontekst i sistemske razloge koji ljude čine ranjivima da se mogu prevariti i da ih druga osoba zarobi i kontroliše", zaključio je.

Bonus video: