Umjesto zamrznute skuše, tajlandska policija pronašla 2 tone slonovače

Po tajlandskim zakonima o zaštiti divljih životinja, posjedovanje slonove kosti bez dozvole kažnjivo je po četiri godine zatvora
60 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 02.04.2011. 16:12h

Tajlandska policija zaplijenila je dvije tone afričke slonovače vrijedne milion dolara, koja je švercovana kroz luku Bangkok, prenose svjetski mediji.

247 kljova, dužine i do 6,5 metara, otkrili su carinici tokom skeniranja brodskog kontejnera označenog kao "smrzuta skuša".

"Ovo je najveća zaplijena slonovih kljova koju smo ikad vidjeli", rekao je šef carinske službe Prasong Puntanet , "ne isključujemo mogućnost da su kljove dobijene sječom, ali mislimo da je krađi prethodilo ubijanje slonova."

Krivolov slonova u centralnoj i istočnoj Africi intenziviran je posljednjih godina, a slonovača se sve više izvozi u Aziju.

Kako spriječiti krijumčarenje?

Tajlandske i kenijske vlasti zajednički rade na kontroli pošiljki i suzbijanju krijumčarenja koja ugrožavaju opstanak slonova i rijetkih divljih životinja.

Po tajlandskim zakonima o zaštiti divljih životinja, posjedovanje slonove kosti bez dozvole kažnjivo je po četiri godine zatvora.

Slonovača koja je poslata iz Afrike, obično se koristi za pravljenje budističkih statua, nakit za prodaju turistima ili za izvoz u druge zemlje.

Tajland je inače tranzitna tačka preko koje se slonovača proslijeđuje drugim tržistima poput Kine.

Konvencija o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama zabranila je 1989. trgovinu slonovačom zbog toga što su lovokradice dovele do smanjenja populacije afričkih slonova sa 1,3 miliona, koliko ih je bilo 1979., na samo 600 hiljada 1989. godine.

Nemilosrdno ubijanje slonova

Zbog niskih plata, zaposleni u nacionalnom parku u Zimbabveu izdaju "prekobrojne" dozvole za ubijanje slonova trgovcima slonovačom, a potom meso životinja prodaju lokalnom stanovništvu za ishranu, kako bi popunili kućni budžet koji u prosjeku iznosi svega oko 5 eura mjesečno.

U Zimbabveu živi između 50 i 100.000 afričkih slonova, što je najveći broj na čitavom afričkom kontinentu, ali međunarodna pravila dozvoljavaju odstrijel do 1000 životinja godišnje za potrebe lova, piše Daily Telegraph.

Galerija

Bonus video: