UN: Brza hrana podriva privredu

Smanjena produktivnost i rast troškova u zdravstvu povezani sa nekvalitetnom ishranom mogli bi da odnesu i do pet odsto globalnog bruto domaćeg proizvoda, smatraju u FAO-u
89 pregleda 0 komentar(a)
brza hrana, Foto: Shutterstock
brza hrana, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 04.06.2013. 12:26h

Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO) navela je da se gojaznost i nekvalitetna ishrana značajno odražavaju na globalnu ekonomiju.

Ova organizacija poziva vlade da investiraju u zdravu ishranu, jer bi ona donijela velike ekonomske i društvene koristi.

Smanjena produktivnost i rast troškova u zdravstvu povezani sa nekvalitetnom ishranom mogli bi da odnesu i do pet odsto globalnog bruto domaćeg proizvoda (BDP) odnosno 3,5 biliona dolara godišnje, navodi FAO, a prenosi agencija Frans pres.

Organizacija u svom godišnjem izvještaju navodi da 12,5 odsto svjetske populacije ne podmiruje ishranom potrebe organizma za energijom, dok se 26 odsto djece u svijetu ne hrani dovoljno kvalitetno. Oko dvije milijarde ljudi pati od nutritivnih nedostataka, a 1,4 milijarde je gojazno, među kojima je 500 miliona izuzetno gojaznih, navodi FAO.

Urbanizacija, životni stil koji podrazumijeva puno sjedenja i sve veća dostupnost brze hrane predstavlja značajne izazove u borbi sa gojaznošću, ali bi koristi od te borbe bile višestruke, smatra organizacija.

"Investiranje u smanjenje nutritivnih nedostataka bi, recimo, rezultovalo boljim zdravljem, manjom smrtnoščhu djece i većom zaradom u budućnosti", navodi FAO.

Stručnjaci navode da su nutritivni nedostaci, kao što su manjak vitamina, gvožđa i joda, veoma česti u zemljama u razvoju. Smatra se da svjetski BDP godišnje gubi oko dva do tri odsto, odnosno 1,4 do 2,1 biliona dolara, zbog slabog kvaliteta ishrane, dok su, iako ne postoje precizni podaci o troškovima gojaznosti po privredu, troškovi bolesti do kojih gojaznost može da dovede iznosili oko 1,4 biliona dolara 2010.

FAO poziva svjetske lidere da ulažu u zdravu hranu i promovišu proizvodnju voća, povrća i mahunarki, kao i životinjskih proizvoda.

Bonus video: