UN: Crna Gora na 72. na rang listi zemalja svjetskog izvještaja o sreći, Finska opet prva

Crna Gora je na toj listi napredovala za jednu poziciju u odnosu na prethodnu godinu, jer se 2019. našla na 73. mjestu
6381 pregleda 2 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock, Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock, Shutterstock
Ažurirano: 20.03.2020. 14:22h

Crna Gora je na 72. mjestu "Svjetske rang liste o sreći" koja obuhvata 156 zemalja, navodi se u objavljenom izvještaju UN (World Happiness Report 2020), koji ne obuhvata i period od kada su preduzete vanredne mjere zbog pandemije koronavirusa.

Crna Gora je na toj listi napredovala za jednu poziciju u odnosu na prethodnu godinu, jer se 2019. našla na 73. mjestu.

Od zemalja bivše Jugoslavije, prema UN rang listi, najsrećniji su u Sloveniji koja je na 33. mjestu, koja je takođe je napredovala u odnosu na prethodnu godinu, a odvojeno se navodi i Kosovo koje je na 35. mjestu. Slijedi Srbija (64), BiH (69), Hrvatska (79), Sjeverna Makedonija (90).

Iz zemalja jugoistoka Evrope najsrećniji su Rumuni (47), slijede Mađari (53), zatim Grci (77), Bugari (96) i Albanci (105).

Finska je najsrećnija zemlja svijeta treći put uzastopno. Ona je ispred Danske i Švajcarske koje su druga i treća na listu "Svjetskog izvještaja o sreći" za 2020. godinu, čije objavljivanje se podudara sa Svjetskim danom sreće koji UN obilježavaju 20. marta.

Dvije zemlje u ratu - Južni Sudan i Avganistan, na pretposlednjem i poslednjem su mjestu liste 156 rangiranih zemalja.

Ta lista se sastavlja tako što uzorci stanovnika iz svake od 156 zemalja ocjenama od 0 do 10 odgovore na pitanja o kvalitetu svog života.

Uzimaju se u obzir i bruto nacionalni dohodak, socijalna pomoć, individualna sloboda, korupcija.

U ovom osmom izvještaju, kao i u sedam prethodnih, nordijske zemlje su na vrhu liste. Među prvih deset su i Novi Zeland koji je osmi, a Austrija je deveta.

Najsrećnije zemlje su one gdje građani imaju osjećaj pripadnosti, povjerenja jednih u druge i gdje se uzajamno cijene, rekao je Džon Helivel, koautor izvještaja, navodi se u saopštenju.

"Podijeljeno povjerenje smanjuje opterećenje teškoća i prema tome nejednakost dobrobiti", rekao je on.

Izvještaj za 2020. godinu zasnovan je na podacima prikupljenim 2018. i 2019, i ne obuhvata period tokom vanrednih mjera preduzetih širom svijeta zbog pandemije koronavirusa, prenosi Frans pres.

Autori izvještaja ukazuju da bi uslovi izolacije u kojima su zato sada mnogi ljudi, mogli da paradoksalno idu u prilog budućeg osjećanja sreće, kada takvih mjera više ne bude bilo.

U sadašnjim okolnostima "najčešće objašnjenje je izgleda to da su ljudi prijatno iznenađenji spremnošću svojih susjeda i svojih institucija da rade zajedno da bi se uzajamno pomogli", rekli su autori izvještaja UN u saopštenju dodavši da strah, razočaranje i gnjev preovladaju onda kada društveno tkivo zajednice nije čvrsto.

Bonus video: