Uzeti uzorci sa tijela Jasera Arafata

Istrage su pokrenute pošto su nađeni dokazi o abnormalnim količinama polonijuma, radioktivne supstance na Arafatovoj odjeći
66 pregleda 0 komentar(a)
Jaser Arafat, Foto: Bbc.co.uk
Jaser Arafat, Foto: Bbc.co.uk
Ažurirano: 03.12.2012. 09:52h

Oko 60 uzoraka uzeto je sa posmrtnih ostataka pokojnog palestinskog lidera Jasera Arafata, objavili su švajcarski mediji, pozivajući se na glavnog istražitelja.

Francuski tim vodi odvojenu istragu, na zahtjev Arafatove udovice Suhe

Uzorci su podijeljeni između tri tima koji ih odvojeno analiziraju, osam godina nakon Arafatove smrti u francuskoj vojnoj bolnici u blizini Pariza, izjavio je Patris Manžen za "Maten dimanš".

Palestinski patolog bio je jedina osoba kojoj je dozvoljeno da dodirne tijelo kada je grob otvoren u utorak u Ramali na Zapadnoj obali.

"On je uspio da uzme sve uzorke koji su traženi, oko 60 ukupno", rekao Manžen, direktor švajcarskog Univerzitetskog centra za sudsku medicinu u Lozani.

Francuski tim vodi odvojenu istragu, na zahtjev Arafatove udovice Suhe, a ruski tim je angažovala Palestinska uprava. Manžen je najavio da će istraga trajati tri do četiri mjeseca.

Trovanje polonijumom

Tafik Tiravi, koji predvodi palestinsku istragu Arafatove smrti, izjavio je nakon završetka ekshumacije da bi se Palestinska uprava mogla žaliti Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu, ako se nađe dokaz da je dugogodišnji palestinski lider otrovan, u šta mnogi Palestinci vjeruju.

Arafat je umro 11. novembra 2004. godine, ubrzo nakon što se razbolio u svom sjedištu u Ramal

Istrage su pokrenute pošto su nađeni dokazi o abnormalnim količinama polonijuma, radioktivne supstance na Arafatovoj odjeći, kefiji i četkici za zube. Te stvari je jednoj švajcarskoj laboratoriji na analizu dala njegova udovica Suha Arafat, koja se nakon smrti svog supruga protivila obdukciji.

Polinijum je supstanca kojom je otrovan bivši ruski špijun i kritičar Kremlja Aleksandar Litvinjenko u Londonu 2006. Neposredan uzrok Arafatove smrti bio je izliv krvi u mozak ali je on patio i od poremećaja u koagulaciji krvi i infekcije, čiji uzrok nije objelodanjen.

Arafat je umro 11. novembra 2004. godine, ubrzo nakon što se razbolio u svom sjedištu u Ramali, gdje je posljednje godine života proveo izolovan pod opsadom Izraela koji ga je smatrao preprekom za mir.

Nije imao simptome trovanja kao Litvinjenko. Izrael je odmah posloke Arafatove smrti, a i sada, oštro porekao optužbe da ga je otrovao.

Bonus video: