UZNEMIRUJUĆI VIDEO Talibani bičuju žene: Nisu bile u pratnji muškaraca, koristile mobilne telefone?

Dok fundamentalistički talibani već duže vrijeme prisiljavaju žene da budu u pratnji muških rođaka kada izlaze van svojih domova, izvještaji o drugoj optužbi ukazuju na nedavno sprovođenje pravila o upotrebi mobilnih uređaja, naročito pametnih telefona, u područjima pod kontrolom militanata
240 pregleda 38 komentar(a)
Bičevanje, Foto: Screenshot (YouTube)
Bičevanje, Foto: Screenshot (YouTube)
Ažurirano: 01.11.2018. 07:23h

Scene javnog bičevanja u talibanskom uporištu u sjevernom Avganistanu pokazale su dvije žene u plavim burkama koje su klečale skoro nepomično, dok ih čovjek tuče šibom po glavama i tijelu, piše Radio Slobodna Evropa.

Žene, čija imena nisu objavljena, proglašene su krivima za kršenje talibanskog strogog tumačenja šerijatskog zakona nakon što je policija saopštila da su posjetile lokalnu zdravstvenu kliniku bez pratnje muškaraca. Takođe su rekli da su ih talibanski borci vidjeli da komuniciraju mobilnim telefonima.

Dok fundamentalistički talibani već duže vrijeme prisiljavaju žene da budu u pratnji muških rođaka kada izlaze van svojih domova, izvještaji o drugoj optužbi ukazuju na nedavno sprovođenje pravila o upotrebi mobilnih uređaja, naročito pametnih telefona, u područjima pod kontrolom militanata.

Nejasno je da li su žene, koje su obje bile u braku, bile jednostavno kažnjene za korišćenje telefona ili posebno za komunikaciju sa muškarcima van njihovih neposrednih porodica - optužbe koje su dovodile do javnog bičevanja u prošlosti.

Dok su muškarci na mobilnim uređajima čest prizor, lokalna konzervativna kultura često s negodovanjem gleda na žene koje koriste mobilne telefone u javnosti.

Strah od napada bespilotnih letjelica

Obaid Ali, stručnjak za avganistanske pobunjenike u Avganistanskoj mreži za analizu, nezavisnom istraživačkom centru u Kabulu, kaže da je talibanska kulturna komisija zabranila svim borcima da koriste pametne telefone u 2016. godini zbog bezbjednosti i vjerskih razloga. Od tada, kaže Ali, militanti su uveli zabranu za civile u nekim područjima pod njihovom kontrolom. Ali, on kaže da se primitivni mobilni telefoni bez pristupa Internetu ili mogućnosti snimanja slika ili videa tolerišu na mnogim od tih lokacija, jer stanovnici često nemaju fiksne telefonske linije.

"Jedan od glavnih razloga zbog kojih su talibani zabranili pametne telefone bio je zbog sve veće prijetnje američkih napada bespilotnim letjelicama i praćenjem", kaže Ali. "Talibani se takođe plaše da civili koriste pametne telefone, jer ljudi mogu da pristupe nezavisnim informacijama, mogu da fotografišu i snimaju video snimke i možda će odati aktivnosti i lokacije militanata".

Talibani su ograničili korišćenje mobilnih telefona u većini područja pod njihovom kontrolom. U djelovima južne provincije Helmand, zabranjeni su mobilni telefoni i internet. Talibanski borci komuniciraju putem voki-tokija.

U sjevernoj provinciji Kunduz, gdje talibanski borci kontrolišu nekoliko okruga, grupa je prisilila mobilne operatere da isključe signal svakog dana između 6:00 časova popodne do 6:00 sati ujutru.

Brutalne kazne

Nejasno je da li su žene koje su bile bičevane u Javzjanu koristile pametne telefone.

Incident se dogodio u oblasti Beron Sena u okrugu Darzab, bivšem uporištu ekstremističke grupe Islamske države (ID), koju su u avgustu mesecu iz tog područja potisnule talibanske i vladine snage.

Mohamad Ismail, šef policije Darzaba, ove nedjelje je potvrdio da se bičevanje dogodilo i da je to bilo prije 10 dana. Rekao je da su se žene vratile u svoje domove.

Vijest o bičevanju dospjela je 28. oktobra u glavne avganistanske medije. Video navodno prikazuje da su snimci kažnjavanja odavno bili podijeljeni na društvene mrežama.

"Moralni zločini"

Ovo nije prvi put da su talibani, koji su vladali zemljom od 1996. do 2001. godine, sproveli javno kažnjavanje za takozvane moralne zločine.

U sjevernoj provinciji Fariab, mlada djevojka je prošlog mjeseca bila javno bičevana na pijaci jer nije bila u pratnji muškog rođaka.

Moralni prekršaji, uključujući preljubu ili čak bježanje od kuće, se ne smatraju zločinima prema Krivičnom zakonu u Avganistanu. Međutim, stotine žena i djevojaka su zatvorene nakon "nemoralnih" presuda suda, u kojem dominiraju vjerski konzervativci.

U nekim seoskim područjima, gdje talibanski militanti imaju značajan uticaj, stanovnici vladina tijela smatraju korumpiranim ili nepouzdanim i okreću se talibanskim sudovima kako bi riješili sporove. Talibanski sudovi primjenjuju šerijstski zakon koji propisuje javno bičevanje, kamenovanje ili pogubljenje za muškarce ili žene koje su proglašene krivim za vanbračnu vezu ili vanbračnu aferu i za žene koje su imale kontakt s muškarcima izvan njihovih neposrednih porodica.

Posljednjih godina stanovnici su videli niz strahovitih javnih kazni za žene koje su optužene za takva krivična djela.

U februaru 2017. godine, naoružana banda je ubila 18-godišnju ženu i čovjeka sa kojom je pobjegao u istočnoj provinciji Nuristan.

U oktobru 2015. godine, 19-ogodišnju Roksanu su kamenovali talibanski militanti u centralnoj provinciji Gor nakon što su je optužili da je imala seks prije braka.

U novembru 2015. godine, 26-godišnja Avganistanka umrla je od povreda nakon što je javno išibana, takođe u Goru. Bila je optužena da je pobjegla od kuće.

U avgustu 2016. godine, takođe u provinciji Gor, mladi muškarac i žena bili su javno bičevani nakon što su proglašeni krivim za seks van braka.

Bonus video: