Virus Zika se širi eksplozivno: Najopasniji za trudnice

Virus zika se ne prenosi sa čovjeka na čovjeka i ne predstavlja veliku opasnost u zemljama sa hladnijom klimom
12 komentar(a)
virus Zika, Foto: Reuters
virus Zika, Foto: Reuters
Ažurirano: 28.01.2016. 20:52h

Zika virus, koji se povezuje sa ozbiljnim deformitetima kod hiljada beba u Brazilu, širi se „eksplozivno“ i mogao bi pogoditi čak četiri miliona ljudi u Amerikama, saopštila je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO).

Generalna direktorka Margaret Čan kazala je članovima izvršnog odbora SZO u Ženevi da je širenje bolesti koju izazivaju i prenose komarci iz blage prijetnje prešla u alarmantnu.

„Prošle godine, virus je otkriven u Amerikama, gdje se sada širi eksplozivno. U ovom trenutku prijavljeni su slučajevi u 23 zemlje i teritorije u tom regionu“, kazala je ona.

Ministarstvo zdravlja u Brazilu saopštilo je u novembru da je virus zika povezan sa fatalnim deformitetom poznatim kao mikrocefalija, što je stanje kod kojeg se djeca rađaju sa malom glavom i mozgom.

„Nećemo čekati da nam naučna istraživanju pokažu da li postoji povezanost sa deformitetima pri rođenju. Moramo odmah preduzeti akciju“, kazala je Čan.

Ne postoji vakcina niti ljekovi za ziku, koji je sličan dengi i izaziva blagu groznicu, osip i crvenilo očiju. Procjenjuje se da oko 80 odsto zaraženih nema nikakve simptome, zbog čega je izuzetno opasan za trudnice koje u velikom broju slučajeva ni ne znaju da su zaražene.

Čan je kazala da će 1. februara biti zakazan sastanak komiteta za vanredne situacije kako bi utvrdili stepen reagovanja.

Kako se virus širio iz Brazila, druge države u Amerikama će vjerovatno imati slučajeve rađanja beba sa deformitetima koji se povezuju sa zikom, kazao je za Rojters šef regionalne kancelarije SZO. Brazil je prijavio 3 893 sumnjiva slučaja mikrocefalije, saopštila je SZO prošle nedjelje, preko 30 puta više nego ijedne godine od 2010.

U Evropi je do sada zabilježeno nekoliko slučajeva i radi se o pacijentima koji su nedavno putovali u neku od pogođenih zemalja, a najčešće je riječ o Brazilu. Danska je prekjuče saopštila da očekuje brz oporavak muškarca u srednjim dvadesetim koji se vratio sa putovanja u Meksiko i Brazil. U Britaniji su prijavljena tri, i u Austriji jedan slučaj.

Eksperti navode da će ovakvih slučajeva biti u Evropi, imajući u vidu razmjere epidemije u Južnoj Americi i učestalost međunarodnih putovanja. Međutim, budući da se ne prenosi sa čovjeka na čovjeka, zika virus ne predstavlja ozbiljnu prijetnju u zemljama sa hladnijom klimom jer tamo ne može da se razmnožava vrsta komarca koja izaziva virus.

Šef Nacionalnog instituta za zdravlje SAD Antoni Faiči, kazao je da savezne vlasti tamo ne očekuju veliku epidemiju. „Biće manjih epidemija na Floridi ili u Teksasu, ali ih možemo kontrolisati uništavanjem komaraca.

Na pitanje o rizicima za one koji planiraju da putuju u Brazil na ljetnju Olimpijadu, Fauči je kazao da je agresivno kontrolisanje komaraca vjerovatno „najbolji način suzbijanja epidemije“.

Predsjednica Brazila Dilma Rusef pozvala je juče sve latinoameričke i karipske zemlje da udruže snage u borbi protiv komaraca koji prenose virus zika. Moramo da proglasimo rat komarcima, rat koji će se fokusirati na sprečavanje njihovog razmnožavanja dok ne bude razvijena vakcina, napisala je Rusef na Tviteru.

Bonus video: