Za Afriku, Gadafi ostaje mučenik

Dok su zapadne sile pozdravile odlazak Moamera Gadafija, veliki broj Afrikanaca okupio se u džamijama u svojim zemljama poslije vijesti o smrti bivšeg libijskog vođe koji je siromašnim državama u Africi dao desetine milijardi dolara
0 komentar(a)
Ažurirano: 24.10.2011. 20:13h

I kada je bio u posjeti, ekscentrični lider je zadobio divljenje zbog davanja novca prosjacima na ulicama, podsjeća agencija AP.

"Drugi šefovi država bi samo prošli svojim limuzinama. Gadafi bi se zaustavio, odgurnuo tjelohranitelje i rukovao se s nama", rekao je danas žitelj Malija koji prodaje ptice blizu hotela čiju je izgradnju finansirala Libija.

"Gadafijeva smrt je dotakla svakog Malijca, baš svakog od nas. Svi smo uznemireni", dodao je on.

Mnogi Afrikanci su se okupili u džamijama, izgrađenim novcem koji je dao Gadafi, kako bi oplakali smrt čovjeka kojeg smatraju mučenikom u borbi protiv zapadnog imperijalizma i kao dobročinitelja.

Kritičari s druge strane navode da je ta slika Gadafija u neskladu s njegovom podrškom nekim od afričkih najbrutalnijih pobunjeničkih vođa i diktatora.

Gadafi je u Afriku investirao 150 milijardi dolara

Neki analitičari procjenjuju da je Gadafijev režim investirao više od 150 milijardi dolara u inostranstvo, vežinom u siromašne afričke države.

"Gadafi je bio istinski revolucionar koji se usredsrijedio na poboljšanje života u nerazvijenim zemljama", rekao je šeik Mual bin Muslim iz Gadafijeve džamije u prijestonici Sijera Leonea koja je finansirana sredstvima iz Libije.

Muslimanski vjernici tamo planiraju cjelonoćno bdenje u čast ubijenog libijskog vođe.

U Bamaku, prijestonici pustinjske države Mali, velika džamija izgrađena je pored američke ambasade uz pomoć iz Libije, dok je u Ugandi Gadafi izgradio džamiju koja može da primi više od 30.000 ljudi.

U Ugandi kompanije finansirane iz Libije i koje se bave svim i svačim - od mobilne telefonije da pravljenja kolača - vrijede 375 miliona dolara i zapošljavaju više od 3.000 ljudi. Prilikom svake Gadafijeve posjete na ulicama bi se okupili đaci i vjernici.

Gadafi je pomoću novca od libijske nafte pomogao i stvaranja Afričke unije 2002. godine i bio je jedan od njenih rotirajućih predsjednika. Tokom pobune protiv Gadafija, Afrička unija je osudila vazdušne napade NATO-a.

Bivši libijski vođa je ostavio trag i u Južoj Africi. Podržavao je Afrički nacionalni kongres u vrijeme borbe protiv rasističke vlade, a ostao je blizak Nelsonu Mendeli kada je on postao prvi crni predsjednik Južne Afrike.

Aktuelni predsjednik te države bio je jedan od najglasnijih kritičara vazdušnih napada NATO-a u Libiji i rekao je novinarima da je Gadafija trebalo uhvatiti živog i suditi mu, a ne pogubiti ga.

Još jedan primjer miješanja Zapada

Za mnoge Gadafijeve pristalice, vojna operacija u Libiji je još jedan primjer miješanja Zapada i neokolonijalizma protiv kojeg se borio.

Učiteljica is Konga F. Mbosa je rekla da je bila šokirana "arogancijom Zapada".

"Očigledno je da Francuska i drugi nikada iskreno nijesu željeli nezavisnu Afriku i to je razlog zašto nikada nijesu okolišali da ubiju sve koji se zalažu za snažnu i ujedinjenu Afriku. Ali za Afriku, Gadafi ostaje mučenik", rekla je ona sa suzama u očima.

Istoričar Stiven Elis rekao je za Gadafijev Svjetski revolucionarni štab, koji se nalazio blizu Bengazija, da je bio "Harvard i Jejl za cijelu generaciju afričkih revolucionara".

Tokom 1980-ih tamo su bili Čarls Tejlor iz Liberije, Fodaj Sankoh iz Sijera Leonea, kao i bivši predsjednik Konga Loren Kabila.

Bonus video: