Crnogorski državljani na ratištu u Siriji: Prema istraživanju ima ih 23, neki podaci govore drugačije

U svakom slučaju oni koji su se vratili sa ratišta predstavljaju istu opasnost kao oni koji su i dalje aktivni na ratištima, kažu stručnjaci
7896 pregleda 14 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Printscreen
Ilustracija, Foto: Printscreen

Ukupno 23-oje crnogorskih državljana - 18 muškaraca i pet žena sa troje djece nalazi se u Siriji. To su rezultati nedavnog istraživanja agencije Defakto. No pitanje je koliko je pouzdan ovaj podatak. Dobro obaviješteni sagovornik Televizije Vijesti tvrdi da je broj naših državljana koji su učestvovali, ali i onih koji su i dalje na stranim ratištima – znatno veći. Dodaje da ovu vrstu ratnika regrutuju većinom vehabije, ali i da bezbjednosne službe regiona posjeduju spisak na kojem se nalazi dvadesetak njihovih imena među kojima su neki upravo iz Crne Gore. U svakom slučaju oni koji su se vratili sa ratišta predstavljaju istu opasnost kao oni koji su i dalje aktivni na ratištima, kažu stručnjaci.

"Oni su opasnost jer su to borci koji su prošli jedan ratni period gdje uvijek postoji mgućnost da oni budi uslovno rečeno zaraženi ratnim sindromom i da oni žele nastaviti dalje. Naravno njih zovu još i „psi rata“ jer jednostavno idu od ratišta do ratišta, od regije do regije od zemlje do zemlje i traže na taj način neki svoj angažman, pogotovu za BiH lica koja su bila na ratištu u Siriji su interesantna zbog svojih pogleda, zbog svojih ideja koje su radikalne", kazao je dekan Fakulteta za bezbjednost u Sarajevu, Nedžad Korajlić.

Prije dvije godine Interpol je službama bezbjednosti evropskih država dostavio listu sa imenima 173 džihadista za koje sumnja da su trenirani za terorističke napade u Evropi.

Crnogorska Agencija za nacionalnu bezbednost navodno posjeduje podatke o crnogorskim državljanima koji su bliski radikalnom islamističkom pokretu. Pitanje koje se nameće je da li bezbjednosne službe, kako crnogorske tako i regiona, preduzimaju sve neophodne mjere kako bi osigurali sigurnost svojih građana.

"Teroristička prijetnja na Balkanu je uvijek prisutna kao u cijelom svijetu. Prema tome bilo bi loše da mi razmišljamo da će to nas nešto zaobići. Naravno region je nama vrlo bitan kako od Crne Gore, Srbije, Makedonije, Hrvatske a naravno sve te zemlje koje sam nabrojao bitne su za Zapadnu Evropu jer vidimo da sve te zemlje su po pravilu vrlo često zemlje koje su tranzitna ruta", rekao je Korajlić.

Među državljanima Crne Gore o kojima ANB ima podatke je navodno nekoliko studenata iz Bara, Plava i Ulcinja koje tajna policija drži pod strogim nadzorom.

Bonus video: