Kalabrezi: Pacijentima iz osjetljivih kategorija potrebna stalna njega

Kako kaže doktorka Kalabrezi, Njemačka je imala sreću što je pandemija kasnije stigla, pa su svi imali priliku da se pripreme i uče na iskustvima drugih zemalja.
2616 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 30.03.2020. 10:26h

Ulcinjanka dr Nora Kalabrezi, koja je na specijalizaciji iz interne medicine u oblasti kardiologije i pulmologije na Klinici Darmstad u Njemačkoj, govorila je za Boje jutra o liječenju hroničnih pacijenata zaraženih virusom korona.

„Pacijenti oboljeli od koronavirusa kojima je prijeko potrebno liječenje jesu upravo pacijenti iz osjetljive grupe“, ističe doktorka Kalabrezi.

Ona napominje da je imuni sistem čovjeka takav da se organizam može sam izboriti sa virusom, ali je liječenje jako važno za pacijente osjetljivih kategorija.

"Kontinuiranim praćenjem stanja organizma se može utvrditi potreba za liječenjem i zbog toga je važno da ovakvim pacijentima bude pružena stalna medicinska njega" kaže Kalabrezi.

„Najveći broj zaraženih se nalazi na kućnom liječenju, što ukazuje da koronavirus nije agresivna bolest, kod svakog čovjeka može doći do komplikacija i to je manje moguće dok mlađih ljudi, ali to ne predstavlja pravilo“, dodaje Kalabrezi.

Ona ističe da Njemačka ima dobru medicinsku strukturu i dodaje da samo u gradu Darmstadu postoje četiri klinike, pa je usljed toga prijem u kliniku vrlo lak i ima dovoljno mjesta, kao i medicinske opreme koja je na raspolaganju.

„Svakoga dana imamo nove obuke o održavanju higijene i tretiranju pacijenata, jer se spremamo za veliku pandemiju, ali se, naravno, nadamo da do toga neće doći“, dodaje Kalabrezi.

Kako kaže doktorka Kalabrezi, Njemačka je imala sreću što je pandemija kasnije stigla, pa su svi imali priliku da se pripreme i uče na iskustvima drugih zemalja.

Dodaje da je u Njemačkoj trenutno vanredno stanje, rade samo najznačajnije ustanove, kao i prodavnice i apoteke, kao i da se građani uglavnom pridržavaju svih mjera.

„Samoizolacija je ključna stvar u ovom momentu, a njemački stručnjaci su mišljenja da koronavirus može trajati i do dvije godine, pa se trenutnim mjerama nastoji smanjiti broj novozaraženih“, napominje Kalabrezi.

Ona poziva sve građane da ostanu kod kuće.

Bonus video: