Kolašinac kojem izuma ne fali: Očekuje serijsku proizvodnju tri patenta

Ilinčić je proučavao i mogućnost pravljenja alarma za zemljotrese, ali to je teško jer zemljotres pokaže da će da se desi tek pola do jedne minute prije glavnog udara, što je nedovoljno za bilo kakvo upozorenje
5703 pregleda 10 komentar(a)
Zoran Ilinčić, Foto: Screenshot (TV Vijesti)
Zoran Ilinčić, Foto: Screenshot (TV Vijesti)

Pronalazač iz Kolašina Zoran Ilinčić tvrdi da bi njegovi izumi – amortizeri zemljotresa mogli da nađu široku primjenu u zaštiti od ove prirodne katastrofe.

Ilinčić je napravio više od stotinu raznih mašina i 18 patenata a ovog mjeseca očekuje serijsku proizvodnju tri patenta, koji su svoju primjenu našli u proizvodnji bicikala i uštedi energije u objektima.

Jedan od modela amortizera zemljotresa sastoji se od tri dijela, od kojih se jedan vezuje za zgradu, drugi za tlo, a razdvajaju ih valjci postavljeni između. U trenutku zemljotresa, tlo počinje da se kreće u horizontalnoj ravni i po malo u vertikalnoj.

"To u vertikalnoj ravni nema rušilački efekat-rušilački efekat ima to u horizontalnoj ravni. Suština problema je u tome da zgrada ostane na mjestu dok tlo osciluje. To sam ja jednostavno riješio, znači ono može da ide lijevo- desno, i svega četiri do pet procenata energije se prenese sa tla na zgradu", priča Ilinčić za TV Vijesti.

Proučavao je i mogućnost pravljenja alarma za zemljotrese, ali to je teško jer zemljotres pokaže da će da se desi tek pola do jedne minute prije glavnog udara, što je nedovoljno za bilo kakvo upozorenje.

Kolašinac podsjeća da zvanična nauka do sada nema pouzdane metode da predvidi mjesto i vrijeme zemljotresa.

"U ovom času nema neke pouzdane metode. Ta metoda sa gas radonom je do sada bila najpouzdanija ali ne i sigurna sto posto, jer radon može da bude u budućoj zoni zemljotresa, a možda ga i ne bude, pa onda ne možete ništa da utvrdite."

Ilinčić je do sada napravio više od stotinu specijalnih mašina.Ima 17 pronalazaka, koje su zaštićeni patentom. Javnosti je poznat po izumu –uzdužno krilo letjelice”, za koje tvrdi da može smanjiti potrošnju goriva od 17 do 20 procenata. Izum je nastao nakon što je primijetio da se energija koju imaju gasovi na izlazu iz mlaznog motora ne koristi.

"I onda sam napravio sistem kod kojeg taj gas ne izlazi iz mlaznog motora, ide pored jedne površine koju sam ja nazvao uzdužno krilo letjelice, i s obzirom da on ide većom brzinom od brzine kretanja aviona pojavljuje se razlika pritisaka od tog gasa i ovog vazduha na tu ploču, koja rezultira vertikalnom silom uspona."

Tokom ovog mjeseca Kolašinac očekuje početak tri serijske proizvodnje patenata, za bicikla i izolaciju prozora, koji će štedjeti energiju i do 12 puta. Iako često neshvaćen u zemlji malih mogućnosti, Zoran je za više od četiri decenije naučnog rada dao više od pedeset teorijski novih rješenja problema iz oblasti mašinstva i srodnih nauka a dobitnik je brojnih nagrada i priznanja.

Bonus video: