Matematičke zagonetke kao mentalna gimnastika u periodu izolacije

Profesor Kadić kaže da su ovakvi zadaci uglavnom namijenjeni djeci koja savladavaju sabiranje i oduzimanje, a odraslima koji često dolaze do pogrešnih rješenja preporučuje da češće vježbaju.
1629 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock, Shutterstock, Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock, Shutterstock, Shutterstock

Profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu, Srđan Kadić, za Boje jutra je govorio o rješavanju popularnih matematičkih zagonetki koje mogu biti vid mentalne gimnastike u vremenu izolacije.

Kako kaže on, treba obratiti pažnju šta koja sličica znači i koliko poena ona vrijedi, kao i koliko se simbola nalazi na konkretnoj slici.

„Ljudi obično naprave greške jer ne vide jasno broj predmeta ili računsku operaciju, ali uvijek postoji jedno rješenje zadatka“, kaže Kadić.

On dodaje da su ovakvi zadaci uglavnom namijenjeni djeci koja savladavaju sabiranje i oduzimanje, a odraslima koji često dolaze do pogrešnih rješenja preporučuje da češće vježbaju ove zadatke.

„U pitanju je primjena logike i zapažanja, a vježbanje moždanih vijuga jeste vrijedna mentalna gimnastika bez obzira da li smo u izolaciji ili ne“, napominje profesor.

Kadić dodaje da je jedna od mana digitalne tehnologije nedostatak i slabljenje čitalačke kondicije kod djece, pa djeca najprije treba pažljivo da slušaju zadatak.

„Sa najmlađima je najbolje da se radi bez papira i olovke, kako bi ojačali svoj fokus i pažljivije slušali šta se od njih u zadatku traži“, dodaje Kadić, ističući da je i čitanje knjiga jako važno u cilju jačanja fokusa i intervala pažnje.

Za odraslu populaciju, kaže, postoje ukrštenice, sudoku i slične igre, dok slikovite zagonetke i zadaci koji uključuju osnovne matematičke operacije jesu najbolji način na animaciju, a ujedno i edukaciju mlađih.

Profesor svima preporučuje mentalnu gimnastiku uz rješavanje Ajnštajnove slagalice koja se lako može pronaći na internetu.

Bonus video: