Pažin: Zakonito postupanje policije je temelj pravne države

"Zato policijska služba mora najodlučnije odstraniti iz svojih redova svakog nesavjesnog službenika koji zloupotrebom ovlašćenja nanosi ogromnu štetu povjerenju građana u zakonito i pravično postupanje policijske službe"
1135 pregleda 1 komentar(a)
Pažin na konferenciji, Foto: Bojana Ćupić
Pažin na konferenciji, Foto: Bojana Ćupić
Ažurirano: 18.10.2019. 14:12h

Crnogorske institucije moraju iskoristiti presude Evropskog suda da nastave da unapređuju nacionalne mehanizme zaštite ljudskih prava i snažno afirmišu nultu toleranciju prema svim slučajevima zloupotrebe službenih ovlašćenja u sprovođenju zakona, saopštio je potpredsjednik Vlade Zoran Pažin danas u Budvi, na otvaranju međunarodne konferencije na temu sprječavanja zlostavljanja u policijskoj službi, koju organizuje Savjet Evrope, uz podršku Evropske unije.

"Potpredsjednik je naveo da je ovo naročito značajno za policijsku službu. On je saopštio da su olicijski službenici na prvoj liniji zaštite osnovnih prava građana u svakoj državi. Njihovo zakonito postupanje je, stoga, temelj pravne države. Zato policijska služba mora najodlučnije odstraniti iz svojih redova svakog nesavjesnog službenika koji zloupotrebom ovlašćenja nanosi ogromnu štetu povjerenju građana u zakonito i pravično postupanje policijske službe", saopšteno je iz Pažinovog kabineta.

Zoran Pažin, Konferencija o sprječavanju zlostavljanja u policijskoj službi
Sa konferencije(Foto: Bojana Ćupić)

On je naglasio da u otkrivanju i procesuiranju slučajeva zloupotrebe policijskih ovlašćenja ne smije biti mjesta lažnoj solidarnosti među službenicima, "jer se zloupotrebom službenih ovlašćenja ogromnoj većini savjesnih i odgovornih policijskih službenika, samoj policijskoj službi i čitavom društvu čini nemjerljiva šteta."

"Potpredsjednik Pažin je saopštio da Crna Gora pridaje veliki značaj poštovanju Evropske konvencije što se ogleda i kroz stoprocentno izvršavanje svih presuda Evropskog suda. U tom kontekstu izrazio je posebno zadovoljstvo i zbog ocjene čelnika Savjeta Evrope da Crna Gora danas služi za primjer među članicama ove najstarije panevropske organizacije kada je riječ o izvršavanju presuda Evropskog suda. Dakle, sve presude koje su donošene u odnosu na Crnu Goru su ili već izvršene ili su u postupku izvršenja, naveo je potpredsjednik Pažin", saopšteno je iz njegovog kabineta.

Pažin je ukazao na niz značajnih aktivnosit koje su crnogorske državne institucije sprovele u pravcu sprečavanja zloupotreba službenih ovlašćenja u policijskoj službi i zatvorskom sistemu.

"Potpredsjednik je poručio da se Crna Gora ne zadovoljava postignutim i da crnogorske institucije ne smiju štedjeti truda da obezbijede što efikasniju zaštitu ljudskih prava i što odgovorniji i profesionalniji rad policijskih i zatvorskih službenika, izrazivši zahvalnost međunarodnim partnerima, prije svih Savjetu Evrope i Evropskoj uniji, kao i organizacijama civilnog društva, koji svojim analizama i preporukama pružaju veliku podršku crnogorskim državnim institucijama u ovom pogledu".

Šef Delegacije EU u Crnoj Gori, ambasador Aivo Orav konstatovao je da je ostvaren važan napredak i da su crnogorske institucije povećale nivo razumjevanja o pravima građana koje garantuje Konvencije o ljudskim pravima.

"Kapacitet institucija i preventivnog mehanizma je ojačan, ali još uvijek su nam potrebna poboljšanja u pogledu sprječavanja mučenja i zlostavljanja. Promovisanje odgovornosti i borba protiv nekažnjivosti su neophodne da bi se osiguralo poštovanje postojećih pravnih garancija u ovoj oblasti. Mi ćemo nastaviti da pomažemo Crnu Goru u sprječavanju torture i zlostavljanja kako kroz politički dijalog, tako i pružanjem finansijskih sredstava i stručnosti“, zaključio je ambasador Orav.

Direktor za ljudska prava Savjeta Evrope, Kristof Poarel kazao je da je iskorijenjivanje zlostavljanja u policijskoj službi i sprječavanje nekažnjivosti osnovna vrijednost svakog demokratskog društva.

"Ovo je vrlo važno pitanje koja ide do središta odgovornosti države članice u pogledu poštovanja ljudskih prava, funksionisanja istinske demokratije i vladavine prava. Pojedinci su podnosili i nastavljaju da podnose mnogo predstavki Evropskom sudu za ljudska prava. Kroz svoju sudsku praksu sud je razvio minimum standarda koji podrazumijevaju da upotreba sile od strane države bude u granicama zakona kako bi se osiguralo povjerenje javnosti u policiju", rekao je Poarel.

Predsjednik Evropskog komiteta za sprječavanje mučenja i nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT), Mikola Gnatovski poručio je da u 21. vijeku niko ne smije da doživi zlostavljanje od strane policije.

"Evropski komitet za sprječavanje mučenja i nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT) je konstruktivno radio sa zemljama ovog regiona kako bi spriječili bilo kakvo zlostavljanje. Neophodno je da postoje sistemi koji omogućavaju da se sprovode djelotvorne istrage u slučajevima zlostavljanja i da se počinioci kazne", naveo je Gnatovski.

Međunarodna konferencija dio je zajedničkog programa Evropske unije i Savjeta Evrope "Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku II“, koji se sprovodi u okviru akcije "Jačanja efikasnih pravnih sredstava protiv kršenja ljudskih prava“.

Bonus video: