Kamenjar plaćamo još milion eura

Sve što se već godinama po sudovima i katastru događa sa zemljištem na Oblatnoj, pokazuje da su mještani Krtola bili u pravu kada su tvrdili da je dobar dio zemlje na Luštici u privatnom, a ne državnom vlasništvu, a na što se Vlada nije osvrtala
173 pregleda 3 komentar(a)
luštica, Foto: SIniša Luković
luštica, Foto: SIniša Luković
Ažurirano: 27.12.2016. 07:56h

Trojici Krtoljana biće isplaćeno više od milion eura za eksproprijaciju 8.787 metara kvadratnih zemljišta u kompleksu bivšeg kamenoloma Velja Spila, na Oblatnom.

To je predviđeno odlukom Vlade o sudskom poravnanju sa Krtoljanima, donesenom na predlog zastupnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore zbog navodnog smanjenja nepotrebnih sudskih troškova.

Krtoljani će dobiti 1.054.440 eura, odnosno 120 po kvadratu zemlje u kompleksu bivšeg mejdana.

Vlada je prije nekoliko godina započela postupak eksporopijacije kompleksa kamenoloma Velja Spila i do sada je u nekoliko navrata od građana i preduzeća eksproprisano oko 100.000 kvadrata zemlje, što je državni budžet koštalo skoro 6 miliona eutra.

To je tri puta više nego što je Vlada prvobitno računala da će potrošiti za tu svrhu, kada je 2009. potpisivala ugovor o investiranju i izgradnji turističkog kompleksa na Luštici sa egipatsko-švajcarskim konzorcijumom “Orascom Develeopment“.

Zbog te činjenice niko nije odgovarao.

Bivši kamenolom kojim je nekada gazdovala tivatska firma “Račica“, ključni je dio 1,1 milijardu eura vrijednog projekta novog turističkog grada Luštica Bay, koga na tivatskom dijelu poluostrva Luštica realizuje „Orascom“, preko crnogorske kćerke firme “Luštica Development“.

Planirano je da kamenolom postane ekskluzivni „Thalasso centar“, sa bazenima, spa centrom i elitnim apartmanima ukopanim u kamene litice, sa predivnim pogledom na more i zaliv Trašte.

Vlada već godinama pokušava da završi eksproprijaciju privatne imovine u tom kompleksu, kako bi ga i formalno u cjelosti predala „Orascomu“, jer je to jedan od ključnih uslova za zatvaranje ugovora sa tom firmom iz 2009.

Samo manji broj vlasnika je na početku procesa ekspropijacije prihvatio Vladinu ponuđenu cijenu od 62 eura za kvadrat zemlje, pa su građani većinom pokrenuli sudske sporove i angažovali vještake čija je ekspertiza na kraju cijenu zemlje podigla i do 129 eura za kvadrat.

Sve što se već godinama po sudovima i katastru događa sa zemljištem na Oblatnoj, pokazuje da su mještani Krtola bili u pravu kada su tvrdili da je dobar dio zemlje na Luštici u privatnom, a ne državnom vlasništvu, a na što se Vlada nije osvrtala.

Mještani su to uporno ponavljali prije nego što je premijer Milo Đukanović 2009. sa vlasnikom „Orascoma“ Samihom Savirisom potpisao ugovor o „davanju u dugoročni zakup“ - zapravo prodaji skoro 7 miliona kvadrata zemlje na Luštici.

Stojeći na stavu da je zemlja državna, Vlada je u međuvremenu na vrat budžetu, pored troškova za ekpropijaciju navodne državne a pokazalo se privatne zemlje, natovarila i ogromne troškove sudskih postupaka.

Bonus video: