Naredna godina će biti jedna od najtoplijih koje se pamte

"Vrlo je vjerovatno da će 2013. biti jedna od deset najtoplijih godina od 1850. i toplija nego 2012."
98 pregleda 9 komentar(a)
Ažurirano: 24.12.2012. 09:32h

Globalne temperature će naredne godine biti za 0,57 stepeni iznad dugogodišnjeg prosjeka od 14 stepeni Celzijusa, zbog čega će 2013. biti jedna od najtoplijih godina koje se pamte, saopštila je ovih dana britanska Meteorološka služba.

2011. je bila dosad najtoplija, dok je tekuća godina na devetom mjestu

"Vrlo je vjerovatno da će 2013. biti jedna od deset najtoplijih godina od 1850. i toplija nego 2012.", stoji u prognozi britanske službe za nastupajuću godinu, izvještava Rojters.

Ova prognoza se bazira na istraživanjima same britanske meteorološke službe, kao i istraživanjima obavljenim na Univerzitetu Ist Anglija, američkom Godarovom institutu i Nacionalnoj okeanskoj i atmosferskoj službi SAD.

Rastuće temperature bi mogle da budu posljedica prirodnih promjena klime, ali i globalnog zagrijavanja zbog povećanog emitovanja u atmosferu gasova s efektom staklene bašte, napominje britanski prognozer Dejv Briton.

On ističe i da viša globalna prosječna temperatura ne znači da će u svim regionima naredne godine biti toplije nego ove.

Od 12 najtoplijih godina o kojima postoji evidencija, jedanaest je bilo u ovom vijeku. Sa prosječnom temperaturom za 0,54 stepena višom od dugogodišnjeg prosjeka, 2011. je bila dosad najtoplija, dok je tekuća godina na devetom mjestu, sa prosječnom temperaturom 0,45 stepeni Celzijusa iznad višegodišnjeg proseka.

Mnogi naučnici za rast temperatura krive djelatnost ljudi, odnosno pretjerano emitovanje u atmosferu gasova s efektom staklene bašte, koji nastaju sagorijevanjem fosilnih goriva.

Oni upozoravaju da bi nastavak ovakvog trenda mogao da dovede do porasta nivoa mora i ekstremnih vremenskih prilika.

Prema podacima Međunarodne agencije za energiju, globalna emisija ugljen dioksida je dostigla rekord 2011 godine, a najveći emiter je bila Kina.

Ostrvske zemlje svijeta, koje imaju nizak reljef, kao i druge države osjetljive na rast nivoa mora, poplave i uragane, vrše pritisak na razvijene zemlje da smanje emisiju štetnih gasova i ne dozvole da se tokom ovog vijeka prosječne globalne temperature povećaju za više od dva stepena Celzijusa.

Nedavno je, međutim, na konferencija o klimi, pod okriljem UN, čiji je cilj bio i ograničenje emisije štetnih gasova, zabilježen samo manji napredak

Galerija

Bonus video: