DRI dala duplo negativno mišljenje na završni račun budžeta Opštine Tivat, Komnenović: Nalaz skandalozan i zlonamjeran

DRI lokalnoj upravi Tivta izdala dvije preporuke za finansijsku reviziju i 17 preporuka za reviziju pravilnosti, a za koje ona ima rok do 2. septembra da dostavi Plan aktivnosti za njihovu realizaciju

9224 pregleda 26 reakcija 18 komentar(a)
Brinić i Komnenović, Foto: Siniša Luković
Brinić i Komnenović, Foto: Siniša Luković

Kolegijum Državne revizorske institucije (DR) izrazio je negativno mišljenje na Završni račun budžeta Opštine Tivat za 2023. i negativno mišljenje na reviziju usklađenosti poslovanja Opštine za 2023. godinu.

DRI je stim u vezi lokalnoj upravi Tivta izdala dvije preporuke za finansijsku reviziju i 17 preporuka za reviziju pravilnosti, a za koje ona ima rok do 2. septembra da dostavi Plan aktivnosti za njihovu realizaciju.

Rukovodstvo Opštine Tivat na konferenciji za novinare odbacilo je kao skandalozan izvještaj DRI, većinu nalaza državnih revizora o navodnim nepravilnostima kao "neosnovane, zlonamjerne i trivijalnosti u odnosu na stanje u državi" i poručilo da je izvještaj Kolegijuma DRI kojeg je predvodio Zoran Jelić "ciljano urađen sa političkom svrhom nanošenja reputacione štete jednoj od od po svim parametrima, najuspješnijih opština u Crnoj Gori".

"Nepravilna evidencija izdataka u iznosu od 30 odsto u odnosu na ukupne izdatke Opštine, koji su iznosili oko 23,5 miliona eura, rezultirala negativnim mišljenjem na finansijsku reviziju Završnog računa budžeta Opštine Tivat za 2023. godinu. Postupkom revizije je utvrđen finansijski rezultat suficit/deficit Opštine u manjem iznosu za 1,8 miliona eura u odnosu na iskazani od 2,8 miliona eura u finansijskim izvještajima Opštine za 2023. godinu. Revizijom pravilnosti su utvrđene neusklađenosti poslovanja Opštine Tivat za 2023. godinu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi, Zakonom o finansiranju lokalne samouprave, Zakonom o poreskoj administraciji, Zakonom o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, Zakonom o zaštiti i spašavanju, Zakonom o državnoj imovini, Zakonom o javnim nabavkama, Pravilnikom o načinu sprovođenja jednostavnih nabavki, Pravilnikom o načinu i rokovima za vršenje popisa imovine i obaveza za pravna lica i Uputstvom o bližem načinu rada radu trezora lokalne samouprave i Uputstvom o načinu obračuna zarade i naknade za vrijeme privremene spriječenosti za rad", saopšteno je iz DRI.

Revizijom pravilnosti, Kolegijum DRI koga su činili Zoran Jelić i Nikola Kovačević je utvrdio da prilikom sprovođenja postupka zasnivanja radnog odnosa, Opština nije uzimala u obzir dokaze o ispunjavanju posebnih uslova za radna mjesta - specijalistički pregled o psihofizičkim sposobnostima u sektoru Komunalne policije, Sekretarijatu za inspekcijski nadzor i Službe spasavanja.

"SO nije blagovremeno donijela program razvoja sistema zaštite i spašavanja na teritoriji Opštine. Služba spasavanja je zasnivala radni odnos s licima starijim od 25 godina što je u suprotnosti sa Zakonom o zaštiti i spašavanju. Opština je donijela Odluku o utvrđivanju uvećanja na zaradu zaposlenih u Službi zaštite i spašavanja za obavljanje poslova na određenim radnim mjestima bez saglasnosti Ministarstva finansija, a što je u suprotnosti sa Zakonom o zaradama zaposlenih u javnom sektoru. Softver za evidenciju i naplatu poreza na nepokretnosti ne daje pouzdan izvještaj o ukupnim potraživanjima na početku godine, zaduženju za tekuću godinu, uplaćenim iznosima za prethodne i tekuću godinu i ukupnim potraživanjima na kraju godine, jer se podaci ručno izračunavaju", navodi se u izvještaju.

Dodaju da je odjeljenje za naplatu lokalnih prihoda "ne vodi evidenciju o vrijednosti potraživanja po osnovu rješenja o prinudnoj naplati, kao i o naplaćenom iznosu potraživanja po ovom osnovu" kao i da "Opština netačno obračunava startni dio zarade usljed privremene spriječenosti na rad".

"Mjesne zajednice nijesu organu opštine nadležnom za poslove finansija dostavljale tromjesečne izvještaje o finansijskom poslovanju, što je određeno članom 74 Odluke o mjesnim zajednicama. Nadzorna funkcija Opštine nije obezbjeđena nad potrošnjom dodijeljenih sredstava korisnicima transfera i nad potrošnjom dodijeljenih sredstava isplaćenih za kapitalne izdatke. Opština nije obezbijedila praćenje realizacije ugovora o javnoj nabavci kroz imenovanje odgovornih lica i nije obezbijedila dokaz o kvalitativnom i kvantitativnom prijemu izvršenih radova, odnosno usluga", ističu iz DRI dodajući da se izvještaj o reviziji završnog računa budžeta Oštine Tivat za 2023. ostavlja "na upoznavanje Ministarstvu finansija i Ministarstvu javne uprave, kao organima zaduženim za nadzor nad radom lokalnih samouprava; Odboru za ekonomiju, finansije i budžet, Zajednici Opština kao i Vrhovnom državnom tužilaštvu".

Potpredsjednik Opštine Tivat i višegodišnji bivši sekretar za finansije Jovan Brinić (Krtoljska lista) u potpunosti je odbacio negativno mišjenje DRI u vezi finanskijskog poslovanja Opštine ističući da je ono izdato zbog načina na koji Opština knjiži pojedine izdatke iz budžeta a koji pojedinačno prelaze "tzv. prag materijalnosti od 250.000 eura koji je DRI označila kao granicu za davanje negativnog mišljenja".

"Po DRI, mi smo stredstva koja Opština izdvaja za eksproprijaciju, trebali da knjižimo na stavci 'troškovi sudskog postupka' u tekućm izdacima budžeta, a ne kao kapitalne izdatke. Zamislite takav njihov stav kada svi znamo da ekspropijacijom Opština dolazi do novog kapitala - nekretnina, kada je po zakonu jasno definisano da je ekspropijacija dio troškova za komunalno opremanje zemljišta koji jesu kapitalna ulaganja i kada svi znamo da se svi postupci ekspropijacije po pravilu, na kraju uvijek završavaju na sudu jer se vlansici nekretnina koje se izuzimaju uvijek žale na po njima, prvobitno određenu nisku ekspropijacionu naknadu", kazao je Brinić dodajući da Opština Tivat cijenu ekspropijacije koju plati za nekretnine koje na taj način stekne, uvijek knjiži kao "kapitalni izdatak", dok troškove sudskih postupaka u vezi sa eksporpijacijom uvijek posebno knjiži kao "sudske troškove" na tekućim izdacima budžeta.

"To je i jedino logično rješenje i kada smo sa tim stavovima upoznali kolegijum DRI oni nisu imali ama baš nikakvih argumenata da nam to pobiju", podvukao je Brinić dodajući da Opština Tivat godišnje na ekpropijaciju troši između dva do tri miliona eura i da je ona nužna radi gradnje nove infrastrukture ki javnih objekata, kao i da je istovjetan način knjiženja tih rashoda u budžetu lokalna uprava primjenjivala godinama i za vrijeme bivše vlasti DPS-a, "pa to tada niko iz DRI nije problematizovao".

"Druga navodna nepravilnost koju je kosntatovala DRI odnosi se na knjiženje kreditnih sredstava KFW banke koja se već godinama uzimaju namjenski za projekte izgradnje vodovodne i kanalizacione mreže, a što su par ekselans, kapitalna ulaganja. DRI smatra da to sve treba da knjižiti kao 'otpaltu duga' u tekućem a ne kapitalnom dijelu budžeta, iako mi glavnicu tih kredita knjižimo na kapitalnom dijelu jer je to jedini način da se prikažu i prate ulaganja u vodovodnu i kanalizacinu infrastrukturu, dok sve ostale troškove kredita (kamate itd) knjižimo na stavci 'otplata duga' u tekućem dijelu budžeta. Dakle ništa ni ovdje nije prikriveno ni nepravilno a nadasve nije nelogično kakav je stav DRI po ovom osnovu", objasnio je Brinić dodajući da Opština Tivat sa ovakvom praksom godinama dobija pozitivna mišljenja Ministarstva finansija i nezavisnih revizora na svoje budžete i završne račune koje sada problematizuje DRI, kao da dobija redovne pohvale Zajednice opština za transpoarentnost i efikasnost.

Gradonačelnik Željko Komnenović (Narod Pobjeđuje) istakao je da je "skandalozan i nedobronamjeran" ovakav nalaz DRI za rekordni budžet u istoriji Tivta koji je u prihodima ostvaren u iznosu od 31 milionm eura, a potrošnja iznosila 23,5 miliona eura.

"Senator DRI Zoran Jelić koji je prije toga devet godina bio poslanik DPS-a nije mi odgovorio na pitanje zašto DRI još od 2010. nije izvršila nijednu revizuju u Opštini Tivat, čak ni 2020. kada smo mi od DPS preuzeli lokanu vlast, našli poharanu gradsku kasu, ogromne dugove i opšti haos koji smo u međuvremenu sanirali. Iako smo ih mi tada zvali da naprave revizuju, nisu došli, ali su zato došli sada kada ogromnim zalaganjem svih u lokalnoj upravi ostvarujemo rekordne rezultate, kada Opština nema finansijskih problema, sve njene firme i ustanove posluju pozitivno, a kapitalni izdaci bilježe rekordno ostvarenje. Trebalo je na sve to ovakvim nalazom DRI baciti sjenku i napraviti nam nezasluženu reputacionu štetu", istakao je Komnenović dodajući da su svi u Opštini Tivat preko tri mjeseca koliko je trajao rad Jelića i Kovačevića bili maksimalno uslužni i susretljivi državnim revizorima.

"Posebno je indikativna da ne upotrebim neku težu riječ, negativna revizija pravilnosti. Magistar protivpožarne zaštite koji završava doktorske stiudije a koji je nama na čelu Službe zaštite i spašavanja po DRI, nezakonito je zapošljen jer nema neki specijalistički zdravstveni pregled koji mu Zakon o zaštiti i spašavanju uopšte ne traži. Isto to su tražili da ima i načelnik Komunalne policije, i njih dvojica su u međuvremenu oba prošli te preglede i dobili potrvde, ali DRI to i dalje navodi kao nepravilnost koju navodno, treba ukloniti i daju negativno mišljenje", kazao je Komnenović, dodajući da je Opština "već u međuvremenju ispravila 90 odsto primjedbi koje je DRI konstatovala u inicijalnom nalazu, a ovih 17 koje oni konstatuju da navodno nisu otklonjene su trivijalnosti u odnosu na to što se radi u državi, uključujući i samu DRI".

"Zamislite - bivša DPS uprava grada je u Službi zaštite svojevremeno zaposlila dva lica na poslovima pomoćnih radnika, a oni su u praksi onda obavljali poslove vatrogasaca-spasilaca. Kada smo došli na vlast, mi smo zvanično te ljude zaposlli na mjestima vatrogasaca koje su oni do tada u suštini i pokrivali. Iako smo mi zapravo legaliziovali radni odnos tih ljudi, sada DRI nama kao nepravilnost spočitava što su oni zaposleni kao vatrogasci iako su stariji od zakonskog limita od 25 godina jer su u međuvremeu od kada ih je DPS zaposlio kao čistačice od kojih se očekuje da gase vatru, naravno ostarjeli. Šta je trebalo da uradimo - da im damo otkaz", ogorčen je Komnanović koji ističe da bi "da ja sada pošaljem Službu za unutrašnju reviziju Opštine Tivat da pretrese rad i poslovanje DRI, sigurno ona tamo našla mnogo više i ozbiljnijih nepravilnosti".

On tvrdi da je u Tivtu za vrijeme DPS uprave bilo “mnogo više i mnogo ozbiljnijh nepravilnosti koje DRI tada nije ni kosntatovala, ni istraživala”, te da ovakvim ponašanjem ta institucija aktuelnoj gradskoj vlasti “stvara nepotrrebne administrativne barijere zbog kojih mi ne možemo ostvariti osnovne funkcije lokalne uprave”.

Bonus video: