MANS: Zakon o energetici usvojiti kvalifikovanom većinom

Iz MANS-a su saopštili da najnoviji Predlog sadrži niz problematičnih rješenja kojima se, kako tvrde, potrošači primoravaju da prekomjerno finansiraju ne samo državne energetske kompanije, već se otvoreno favorizuju i privatne energetske kompanije. „Među njima su firme sina premijera Mila Đukanovića i njegovih bliskih prijatelja“, kazali su
0 komentar(a)
Zakonodavni odbor, Foto: Skupstina.me
Zakonodavni odbor, Foto: Skupstina.me
Ažurirano: 09.10.2015. 10:51h

Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) pozvala je Zakonodavni odbor da prilikom razmatranja Predloga zakona o energetici uzme u obzir ustavno određenje da se radi o aktu koji definiše materijalne obaveze građana, zbog čega mora biti usvojen kvalifikovanom većinom.

Iz MANS-a su kazali da su za usvajanje Predloga zakona o energetici potrebni glasovi 41 poslanika crnogorskog parlamenta.

“Predlog zakona o energetici, koji je uvršten na dnevni red sjednice crnogorskog parlamenta koja je zakazana za narednu sedmicu, mora biti usvojen kvalifikovanom većinom, odnosno većinom glasova svih poslanika u parlamentu“, navodi se u saopštenju MANS-a.

Iz MANS-a su upozorili da bi njegovo eventualno usvajanje prostom većinom predstavljalo ne samo neodgovoran odnos prema građanima, već i nepoštovanje Ustava.

„Ovaj zakon je bio na dnevnom redu vanredne sjednice prošlog mjeseca, ali Zakonodavni odbor tada nije zauzeo stav o većini potrebnoj za njegovo usvajanje. Zakonski predlog je sa vanredne sjednice naknadno povučen i u međuvremenu je uvršten na dnevni red redovne sjednice“, rekli su iz MANS-a.

Ustavom je, kako su podsjetili iz te nevladine organizacije, jasno propisano da parlament mora kvalifikovanom većinom usvajati propise kojima se uređuju materijalne obaveze građana, što je, kako tvrde, nesporno zakon o energetici.

„Ovaj zakon definiše osnovne elemente metodologija za obračun cijena struje, pitanje subvencija za energetske subjekte koje plaćaju građani preko svojih računa, kao i njihova vlasnička prava u vezi sa lokacijama na kojima se nalazi energetska infrastruktura“, dodali su iz MANS-a.

U MANS-u smatraju da bi Zakonodavni odbor, koji je nadležan za donošenje odluke o potrebnoj većini za izglasavanje propisa, morao zauzeti jedino ispravan stav da je za izglasavanje Zakona o energetici na plenumu potrebna kvalifikovana većina, odnosno glasovi 41 poslanika crnogorskog parlamenta.

Predstavnici MANS-a su podsjetili da je Zakonodavni odbor do sada već tri puta donosio odluku da je zakon o energetici potrebno usvojiti kvalifikovanom većinom.

„Tako je 2010. godine, kada je razmatrano usvajanje zakona u cjelosti, zauzeo stav o kvalifikovanoj većini za izglasavanje, kao i 2011. godine kada je razmatrao njegove izmjene i dopune. Isti stav je zauzet i u slučaju narednih izmjena i dopuna koje su bile predložene 2013. godine kada je Zakonodavni odbor ponovo tražio kvalifikovanu većinu“, navodi se u saopštenju.

Za posljednje izmjene koje su predložene početkom ove godine, Zakonodavni odbor je, kako su dodali, promijenio mišljenje pa je tražena prosta većina.

„To tumačimo kao previd jer je nemoguće zanemariti samu prirodu ovog zakona koji je pitanje od javnog interesa i propisuje materijalne obaveze za građane“, dodali su iz MANS-a.

Iz MANS-a su ranije saopštili da najnoviji Predlog zakona o energetici sadrži niz problematičnih rješenja kojima se, kako tvrde, potrošači primoravaju da prekomjerno finansiraju ne samo državne energetske kompanije, već se otvoreno favorizuju i privatne energetske kompanije.

„Među njima su firme sina premijera Mila Đukanovića i njegovih bliskih prijatelja“, kazali su iz MANS-a.

Predlog zakona o enegetici, kako smatraju u MANS-u, sadrži i niz problematičnih rješenja u vezi nadležnosti Regulatorne agencije za energetiku (RAE).

RAE se, kako tvrde u MANS-u, omogućava da nastavi praksu donošenja odluka o cijenama struje u korist energetskih kompanija, a na štetu potrošača, dok se istovremeno njeno rukovodstvo maltene oslobađa odgovornosti za donošenje takvih odluka.

Bonus video: