SD: Raspravljati o smanjenju PDV na hljeb, ukidanju akcize na ambalažu i povećanju naknada svršenim visokoškolacima

Iz SD navode da je Privredna komora ranije predlagala da se nulta stopa osim na brašno, uvede i na hljeb, kako bi i cijene mogle biti niže

5227 pregleda 15 komentar(a)
Mugoša, Foto: Boris Pejović
Mugoša, Foto: Boris Pejović

Socijaldemokrate (SD) su predložile da se dnevni red sjutrašnje sjednice Skupštine Crne Gore dopuni sa tri tačke, odnosno sa tri naša predloga zakona, saopštio je potpredsjednik i poslanik SD, Boris Mugoša.

"Prva tačka odnosi se na predlog izmjena Zakona o PDV-u kojim se predlaže smanjenje PDV-a na hljeb sa sadašnjih 7% na 0%. Nedavno smanjenje PDV-a na brašno, ulje i so, po najavama iz pekarske industrije, neće uticati na smanjenje cijene hljeba, budući da su pekarima troškovi suštinski ostali isti, jer sada oni neće plaćati PDV na brašno, ali neće ni imati pravo na povraćaj tog PDV-a, dok će trgovci imati iste troškove kao i do sada. Zato je održiv način za smanjenje cijene hljeba zapravo smanjenje PDV-a na hljeb sa sađašnjih 7% na 0%", ističu iz SD.

Oni navode da je Privredna komora ranije predlagala da se nulta stopa osim na brašno, uvede i na hljeb, kako bi i cijene mogle biti niže.

"Druga tačka odnosi se na predlog izmjena Zakona o stručnom osposobljavanju lica sa stečenim visokim obrazovanjem, koji predviđa povećanje mjesečne naknade navedenim licima u procesu stručnog osposobljavanja na iznos od 450 eura. Članom 10 sadašnjeg Zakona propisana je naknada licima po osnovu stručnog osposobljavanja na nivou od 50% prosječne zarade u prethodnoj godini, što iznosi 266,00 eura. Kako je krajem 2021. godine Skupština Crne Gore usvojila izmjene Zakona o radu, kojima je definisano da minimalna u neto iznosu ne može biti niža od 450 eura, u SD-u smatraju da lica sa stečenim visokim obrazovanjem u procesu stručnog osposobijavanja (kojih je u ovoj godini nešto više od 2.700) ne mogu biti u nepovoljnijem položaju u odnosu na ostale zaposlene, odnosno da njihove mjesečne naknade ne bi trebalo da budu niže od minimalne zarade", piše u saopštenju SD.

"Ovo posebno ako se ima u vidu da su to uglavnom mladi Ijudi koji trebaju da budu nosioci razvoja države, uz naravno činjenicu da su drastično porasle cijene mnogih roba i usluga, čime je mnogima od njih ugrožena egzistencija", obrazlažu poslanici SD razloge predlaganja izmjena Zakona.

Iz te partije su poručili da se "treća tačka odnosi na dopune Zakona o akcizama, koje predviđaju ukidanje akciza na plastičnu ambalažu i to za domaće proizvođače hrane i pića, kao i one koji se bave preradom i pakovanjem prehrambenih artikala, budući da ih postojeće zakonsko rješenje dovodi u neravnopravan položaj u odnosu na uvoznike, jer nedavno uvedene akcize na proizvode od plastike proizvode rast cijena samo proizvoda domaćih proizvodjača i kompanija i to za oko 10 posto".

"Očekujemo da će poslanici glasati za stavljanje ovih tačaka na dnevni red sjutrašnje sjednice Parlamenta. Naravno da smo spremni da u dogovoru sa ostalim poslaničkim klubovima, kroz amandmansko djelovanje, ukoliko je potrebno predložena zakonska rješenja poboljšamo i da ih konsenzusom usvojimo", zaključio je Mugoša.

Bonus video: