Sjednica Skupštine, koja je prekinuta u utorak, vjerovatno neće biti nastavljena prije naredne sedmice, reklo je “Vijestima” više sagovornika iz vlasti.
Opozicija je u utorak ponovo spriječila održavanje sjednice, na čijem dnevnom redu je budžet za ovo godinu, tražeći poništavanje zaključka Ustavnog odbora na osnovu kojeg je Skupština krajem prošle godine konstatovala prestanak sudijske funkcije sutkinji Ustavnog suda Dragani Đuranović.
Poslanici Demokratske partije socijalista (DPS), Socijaldemokrata (SD), Građanskog pokreta (GP) URA i Hrvatske građanske inicijative (HGI) su, čim je predsjednik Skupštine Andrija Mandić otvorio sjednicu u utorak oko 12 sati i 20 minuta, ustali i stali ispred stola predsjedavajućeg.
Mandić je dao pauzu i izrekao mjere poslanicima opozicije, ali nije naveo koje, već je rekao da će ih o tome obavijestiti pisanim putem.
Više poslanika opozicije “Vijestima” je reklo da ne znaju koje im je mjere Mandić izrekao, jer još nijesu dobili obavještenje. Listu je iz parlamenta rečeno da Mandić još nije odlučio koje su to mjere. Prema poslovniku, on može poslaniku koji ometa rad plenarne sjednice oduzeti riječ, izreći opomenu i udaljiti ga iz plenarne sale na 15 dana.
Na pitanje kakav im je dalji plan, više sagovornika iz opozicije nije moglo precizno da kaže, pojašnjavajući da je to zato što ne znaju koje su im mjere izrečene niti kada će biti nastavak sjednice.
Sagovornik iz DPS-a rekao je da ih je Mandić pozvao juče ujutro i predložio neformalni sastanak u njegovom kabinetu kako bi razgovarali o parlamentarnoj krizi. “Nakon konsultacija sa opozicijom, odlučili smo da ne prihvatimo poziv, jer je Mandić glavni uzročnik krize”, rekao je taj sagovornik. Iz GP URA rekli su da nisu dobili nikakav poziv od Mandića, niti bili s njim u kontaktu.
Mandić nije odgovorio da li je i koga zvao na razgovor.
Poslanik GP URA Filip Adžić saopštio je juče da cilj opozicije nije radikalizacija i da nijesu srećni što građani gledaju “onakve scene” iz najvećeg zakonodavnog doma.
Adžić je rekao da su birani da štite interes građana, a da nema većeg interesa od odbrane ustavnog poretka i pravne sigurnosti svakog pojedinca.
“Blokada Skupštine naš je pokušaj da urazumimo većinu i podsjetimo ih da je na njihovu žalost Crna Gora država u kojoj postoje institucije, iako ih upravo oni svakodnevno pokušavaju urušiti i da smo svi pa i oni, bez obzira što su igrom slučaja vlast, dužni poštovati Ustav i zakone”, naveo je Adžić u saopštenju.
Predsjednik Socijaldemokrata i jedan od lidera Evropskog saveza Damir Šehović saopštio je da opoziciono djelovanje predstavlja odbranu od ustavnog nasilja i nastojanje da se “rušitelji Ustava” urazume.
Pozvao je većinu da pokažu odgovornost i odmah zakažu sjednicu Ustavnog odbora, ako zaista smatraju da posljedice neusvajanja budžeta ugrožavaju građane.
“Rješenje za trenutnu političku i institucionalnu krizu postoji i vrlo je jednostavno: umjesto jeftinih spinova i političkih kalkulacija, vlast treba da poništi neustavne odluke, čime će politička i institucionalna kriza biti riješena”, rekao je Šehović.
Mandić je poručio da je za razgovor, a ne za upotrebu sile u parlamentu.
On je u utorak veče u emisiji na TV Adria rekao da ne želi da radi kao prethodna vlast koja je hapsila poslanike i da ne želi da se u parlamentu upotrebljava sila.
Raspisani izbori u Nikšiću i Herceg Novom, ništa od izlaska na birališta u jednom danu
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović raspisao je za 13. april redovne lokalne izbore u Nikšiću i Herceg Novom.
Milatović je, kako je saopšteno iz njegovog kabineta, naveo da se, pored uvažavanja rokova za raspisavanje lokalnih izbora utvrđenih zakonom, pri određivanju datuma izbora rukovodio potrebom racionalizacije sprovođenja izbornog procesa, na način što će izbori u obje opštine biti održani istog dana.
Ovo znači da ni ove godine neće biti ništa od izbora u jednom danu na državnom nivou.
Opozicija, koja blokira rad parlamenta od kraja prošle godine, tvrdila je da je vlast neustavno razriješila sutkinju Đuranović kako bi blokirala Ustavni sud i mogla sve lokalne izbore da odloži do 2027. godine, pod izgovorm uvođenja izbora u jednom danu.
Satler sa sudijama Ustavnog suda?
Izvor iz vrha Vlade rekao je “Vijestima” prošle sedmice da postoji ideja da se šef Delegacije Evropske unije (EU) Johan Satler sastane sa sudijama Ustavnog suda, “da pita mogu li oni pomoći” u rješavanju parlamentrane krize nastale zbog prestanka mandata sutkinje Dragane Đuranović.
“Da probamo da Ustavni sud presudi”, rekao je sagovornik.
Prema informacijama “Vijesti”, do sastanka Satlera sa sudijama Ustavnog suda do juče nije došlo.
Iz Delegacije nijesu željeli da komentarišu “konkretne sastanke”.
“Iako ne možemo komentarisati konkretne sastanke, ambasador održava redovne kontakte sa političkim akterima i javnim zvaničnicima”, rekli su iz Delegacije odgovarajući na pitanje “Vijesti” da li će se Satler sastati sa sudijama Ustavnog suda.
Bonus video:
