Bašić: Sada smo u jakoj dobroj poziciji

Odbojkaši Crne Gore protiv Slovačke upisali prvu pobjedu u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo
Odbojkaši Crne Gore, Foto: Cev.lu
Ažurirano: 20.08.2018. 21:25h

Nakon pobjede protiv Slovačke, i to maksimalne, lakše se diše. Crnogorski odbojkaši su se u potpunosti vratili u trku za plasman na Evropsko prvenstvo, koje će u septembru naredne godine biti održano u četiri zemlje - Belgiji, Francuskoj, Holandiji i Sloveniji.

Za razliku od Kišinjeva, gdje su u prvom kolu protiv Moldavije ispustili prednost od 2:0 u setovima, “crveni” u Baru nijesu ponovili istu grešku protiv prvog favorita grupe. Veoma dobrom, angažovanom, prije svega borbenom igrom tokom čitavog meča izabranici Veljka Bašića su uspjeli da osvoje tri važna boda za nastavak kvalifikacija, možda i ključna za prvi plasman na veliko takmičenje…

"Protiv Slovačke smo pokazali jedno veliko srce, želju za pobjedom. Iako je Slovačka, možda, bila favorit, mi smo uspjeli da našom agresivnom igrom, naročito u bloku i odbrani, da ih pobijedimo", ističe selektor Bašić.

Crnogorski odbojkaši su prvi i treći set protiv Slovaka dobili na razliku, i tako pokazali mentalnu snagu, posebno u trećem setu, u kojem su gosti imali tri set lopte da se vrate u igru. U drugom setu su od početka do kraja kontrolisali igru i rezultat.

"Zadovoljan sam naročito sa zalaganjem igrača, ali i podrškom publike u ključnim momentima, na kraju prvog i trećeg seta. Izvanredna pobjeda i naročito jako lijepa igra naše ekipe", dodaje Bašić.

Nakon dva odigrana kola, Crna Gora se nalazi na drugom mjestu u grupi C, sa polovičnim učinkom, kao i Slovačka. Moldavija je prva sa dvije pobjede, dok je Island posljednji bez osvojenog seta. S obzirom na stanje u ostalim grupama, naša selekcija je trenutno jedna od pet najboljih iz sedam grupa koje, uz pobjednike grupa, idu na Evropsko prvenstvo. Nakon dva naredna meča, protiv Islanda (u srijedu u Baru, 26. avgusta u gostima), Crna Gora će, sasvim izvjesno, izbiti na prvo mjesto na tabeli, jer je teško očekivati da će Moldavija oba puta biti bolja od Slovačke…

"Pobjeda protiv Slovačke je vrlo značajna pobjeda za nastavak kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, pred dva meča sa Islandom i završetak kvalifikacija u januaru. Sada smo u jakoj dobroj poziciji", zaključio je Bašić.

Zdravlje da podrži Strugara i Radonića

Nakon meča u Moldaviji, selektor je odlučio da iz ekipe odstrani najiskusnijeg tehničara Sima Dabović, u cilju, kako je kazao za “Vijesti”, poboljšanja igre ekipe, ističući da je od Dabovića očekivao više. Da li zbog tog poteza, ili i drugačijeg pristupa čitave ekipe, tek promjena je dala rezultat protiv Slovačke.

Bašić je saopštio da na Dabovića, koji nije želio da komentariše odluku selektora, ne računa u avgustovskim kvalifikacijama (ostala još dva meča, protiv Islanda), a ostaje da se vidi kakav će biti stav selektora, Saveza, ali i Dabovića za januarske mečeve, protiv Moldavije kod kuće i Slovačke u gostima.

Tek, protiv Islanda su od tehničara na raspolaganju jedino Rajko Strugar i Nikola Radonić, uz nadu da će ih i zdravlje podržati. Jer, u slučaju povrede nekog od njih, selektor za naredna dva meča neće moći da zove druge tehničare, pošto ih na širem prijavljenom spisku od 25 igrača više nema (!?).